06/07/2024

Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že na svém vlastním pozemku mohou dělat téměř cokoliv, co se jim zlíbí, skutečnost je poněkud odlišná. Stejně jako stavební zákon vyžaduje povolení pro nové stavby a úpravy, také likvidace přebytečných dřevin na vlastní zahradě podléhá určitým pravidlům. V případě, že nedodržíte správný postup, může vás čekat pokuta až ve výši 100 000 Kč.

Na vlastní zahradě není vše dovoleno

Nedotknutelnost soukromého majetku je sice právně zakotvena, avšak mnoho lidí žije v mylné představě, že se mohou na své zahradě chovat zcela bez omezení. To ovšem platí jen do určité míry. Pokud se rozhodnete pokácet strom s obvodem kmene přesahujícím 80 centimetrů, měřeno ve výšce 130 cm nad zemí, je nutné získat povolení příslušného úřadu. Tento obvod se může zdát poměrně velký, ale v průměru kmene to znamená pouze něco kolem 25 centimetrů. Toto pravidlo se však netýká ovocných stromů, ořešáků a lísek, které lze pokácet bez povolení, a to bez ohledu na jejich velikost.

Pokuta může dosáhnout až milionu korun

Rozlišuje se, zda je delikventem soukromá osoba nebo firma. V případě pokácení více stromů se pokuta může vyšplhat až na 1 milion korun. To je částka, která rozhodně není zanedbatelná. Zda je taková suma přiměřená, zůstává otázkou, kterou si mnozí kladou. Při rozhodování o pokutě se také zohledňuje, zda došlo k pokácení jedné dřeviny, nebo většího množství.

Kácení stromů pouze v období vegetačního klidu

Při kácení stromů je třeba brát ohled také na vegetační fáze; stromy mohou být domovem chráněných druhů ptáků a jiných živočichů. V takovém případě je nutné počkat až na konec vegetačního období a teprve poté strom skácet. Tento pohled je nezbytný nejen z právního hlediska, ale také z hlediska ochrany přírody a životního prostředí.

Foto: Shutterstock

Výjimka je ale možná!

Pokud strom ohrožuje život, zdraví nebo majetek ve větším rozsahu, je možné jej pokácet okamžitě; tuto skutečnost je však nutné oznámit příslušnému úřadu nejpozději do 15 dnů. V takových případech se doporučuje situaci důkladně zdokumentovat prostřednictvím fotografií, aby bylo možné prokázat, že strom skutečně představoval bezprostřední nebezpečí.

Jak se vyhnout pokutě za kácení stromů na vlastní zahradě

Abyste se vyhnuli vysokým pokutám za kácení stromů na vlastní zahradě, je důležité dodržovat stanovená pravidla a postupy. Pokud plánujete pokácet strom s větším obvodem kmene, vždy si nejprve zajistěte povolení od příslušného úřadu. V případě nejasností nebo pochybností se neváhejte poradit s odborníky nebo úředníky, kteří vám poskytnou potřebné informace a rady.

Je třeba si uvědomit, že ochrana přírody a životního prostředí je důležitá a má své opodstatnění. Pravidla a zákony týkající se kácení stromů na soukromých pozemcích jsou navrženy tak, aby chránily nejen přírodu, ale i nás samotné před možnými negativními důsledky neuvážených zásahů do ekosystémů.

Dodržování těchto pravidel není jen otázkou právní povinnosti, ale také otázkou odpovědnosti a respektu k přírodě, která nás obklopuje. Buďme si vědomi toho, že naše činy mají dopad nejen na naše bezprostřední okolí, ale také na širší ekosystémy, jejichž jsme součástí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskestavby, Zahradkarskaporadna, MZP

1 názor u článku “Kdo si na své zahradě pokácí strom, může dostat pokutu až 100 tisíc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *