15/06/2024

Jak to tak vypadá, s nejrůznějšími poplatky za vlastnictví určitých věcí se doslova roztrhl pytel. Samy o sobě jsou sice nízké, ale když se to všechno sečte dohromady, zjistíte, že platíte mnohem více než dříve, a to je velmi nepříjemné.

Velmi nízká hranice

Velkých změn doznalo například povinné ručení, které jsme měli ve zvyku uzavírat na provozování motorových vozidel, jako jsou automobily a motorky. Jak už jeho název napovídá, jeho uzavření je povinné, jelikož se z něj hradí případné škody, které provozem vozidla způsobíte.

S rokem 2024 však přichází novela zákona, který povinné ručení zakládá. Rozšíří se kategorie dopravních prostředků, které do této povinnosti nově spadnou.

Takovým vozidlem se podle návrhu míní motorové nekolejové vozidlo určené k pohybu po zemi, jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 kilometrů v hodině nebo provozní hmotnost přesahuje 25 kilogramů a maximální konstrukční rychlost dosahuje více než 14 kilometrů v hodině,” uvedl pro server iRozhlas.cz Tomáš Smolík ze společnosti D.A.S.

Nově tak bude nutné platit povinné ručení například za oblíbené elektrokoloběžky. Je přitom zajímavé, že elektrokola mají výjimku, jelikož elektrický pohon je zde vnímán jen jako pomocný, jakkoliv to při pohledu na uživatele na těchto strojích příliš nedává smysl.

Nové povinnosti

Nečekaně však do povinnosti hradit povinné ručení spadly také sekačky na trávu, lépe řečeno takzvané domácí traktůrky, které se k sekání trávy používají. Pakliže takový máte doma a používáte ho, měli byste si povinné ručení raději zřídit.

Teoreticky můžete dostat výjimku, která se uděluje pro případy, kdy jsou vozidla provozována v uzavřených prostorách a objektech, což platí například pro různé výrobní závody nebo skladovací haly. Dalo by se to ale uplatnit právě i na traktůrky, ovšem jen za předpokladu, že je používáte výhradně na své zahradě.

Čtěte také: Kdo má v Česku byt nebo dům, musí letos splnit novou povinnost. Jinak tučná pokuta 400 tisíc

Pokud byste například svůj pozemek opustili a vydali se byť jen kousek po silnici vysypat trávu, už si musíte povinné ručení zřídit. Zároveň platí, že zahrada pro výjimku musí být jasně ohraničena, například plotem, a nesmí být volně přístupná. To bude pro řadu lidí problém.

Foto: Shutterstock

3 názory u článku “Kdo má v Česku sekačku na trávu, musí v roce 2024 zaplatit poplatek. Lidé to netuší a schytají pokutu 50 tisíc korun

  1. My máme doma 3 sekačky, ale ekologické, bez nutnosti napojení na elektřinu, benzín se do nich také nelije, navíc rovnou zpracují posečený materiál na bioodpad. Ven s nimi občas také chodíme. Tak nevím, budu z nich platit daň? Jsou to nejnovější modely, mají jen jednu drobnou chybu, že občas zamečí a zdrhnou! 😀

  2. Nemusí platit za sekacku-trakturek POV, pokud s ní nevyjede na veřejnou komunikaci.

  3. Kolik domácích traktůrků dosahuje rychlost 14km/h? Můj jezdí rychlostí 6km/h a obecní 12km/h.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *