15/06/2024

Lidé napříč Českou republikou se v těchto dnech ptají, jak se něco takového mohlo stát. Naplno se totiž provalilo, jak moc se navýšila obávaná daň z nemovitých věcí. U té totiž nikdo příliš neví, jak se počítá, a tak jen každoročně odevzdaně očekává, než mu přijde složenka s předpisem plateb.

Složitá situace

Tentokrát se ale vědělo, že to bude jiné než v minulých letech, jelikož ministerstvo financí tuto daň zvýšilo. A ne zrovna málo. Ze strany této instituce došlo k navýšení o 80 %. Pakliže jste tak dosud platili třeba 2000 Kč, nově byste jednoduchou matematikou měli zaplatit 3600 Kč.

Na to se tak nějak všichni připravili a nastavili, jakkoliv je to nepříjemné. Jenže teď ony složenky skutečně dorazily. A lidé se nestačí divit, jakým způsobem s nimi stát vyběhl. V mnoha případech totiž nejde o osmdesátiprocentní navýšení, ale mnohem vyšší. Výjimkou nejsou majitelé nemovitostí, kteří musí platit o 300 % nebo dokonce 500 % více, jako je tomu v Jihlavě nebo ve Zlíně.

Přitom argument, že stále nejde o kdovíjak vysoké a likvidační částky, jednoduše neobstojí. Nepochopitelná je především míra navýšení této daně, ze kterého jednoznačně plyne, že si tady někdo něco kompenzuje. Jak se ukázalo, problém vznikl mezi státem a obcemi. Ministerstvo totiž z navýšené daně nechtělo poslat více do obecních rozpočtů. A tak si obce řekly, že se na tom také napakují, a zvedly své místní koeficienty.

Ještě to poletí nahoru

Absolutně to přitom nedává smysl. Nárůst daně o 80 % už je tak velmi vysoký sám o sobě. Proč tedy nemohl proběhnout a třeba v dalších letech mohlo dojít k postupnému navyšování koeficientů? Takto to vypadá, že stát chce poplatníky pouze vyždímat.

Jak se ale ukazuje, úleva jen tak nepřijde. Podobně jako spoustu dalších věcí, také daň z nemovitosti Ministerstvo financí nově navázalo na růst inflace. Bude tedy docházet k jejímu postupnému navyšování na základě inflačního koeficientu. To ovšem nevylučuje, že se bude moci jednorázově znovu významněji navyšovat.

Čtěte také: Stát náhle zabavil Čechům 100 tisíc nemovitostí. Nesebral vám i tu vaší?

Bohužel se zdá, že stát tu ze svého pohledu našel doslova zlatou žílu. Daň z nemovitosti totiž dosud nebyla v České republice příliš využívána, a tak je neustále opakován argument, že v jiných zemích se platí mnohem více. Pro děravý rozpočet jde přitom o vítanou vzpruhu, jelikož tato daň se také velmi dobře vybírá.

Čtěte také: Chorvatsko zakázalo Čechům dělat zcela běžnou věc zdarma. Už se za ní musí platit nemalé peníze

Foto: Shutterstock

5 názorů u článku “Všechno prasklo. Stát doslova vyždíme Čechy pomocí nové daně. Budete platit jako mourovatí

 1. Zvýšení daně z nemovitostí je největší sviňárna, kterou Ministerstvo financí za souhlasu vlády udělalo. Z majetku postaveného ze zdaněných peněz budeme ještě platit tak vysoké daně. Tvrzení, že v cizině jsou daně mnohem vyšší mě nezajímá. Tam mají také ve srovnání s námi vysoké platy. Vláda si neuvědomuje, že my , občané nemáme měsíční plat 300 i více tisíc. Vláda se před volbami zavázala, že daně zvyšovat nebude. A teď je zvyšuje jak utržená ze řetězu. Lidé už nemají kde brát.
  (Ne) – vážená vládo, přestaňte peníze rozdávat kde komu, miliardy ve zbraních posílat na Ukrajinu, nakupovat neefektivní a nefunkční F- 35, cestovat si po celém světe bez efektu za peníze daňových poplatníků a starejte se raději o své občany a snižte si svè amorální platy. Váš konec se už blįží

 2. Mé přijde roční pojistka na auto mnohem dražši Tohle nic neni

 3. Proběhnou dvoje volby !! Nevolte nikoho s vládních stran zlodějů,korupce,org zločinu,zla, pokud dáte šanci zlu liberální luze sajrajtu skončíte v bídě,budete platit školy,zdravotnictví za všechno,daně tak vysoké žé budete nuceni prodat i psi boudu,energie,potraviny, auta,dovolené jen pro bohaté, nechápete na co se smečka slepence připravuje udělat s Čechů kolonii žebráku levnou pracovní sílu.Už to poznávají učitelé,vé zdravotnictví,atd nevolit zaprodance !!

 4. Je mi smutno ze všeho co se děje,nejen v České republice!!!!

 5. Zatím se nám to zvedlo na 5500 Kč, Takže zatím na to máme, ale až to budou zdražovat stále dál tak třeba za pět let už na to mít nebudu a ať vláda nepočítá že v tom případě já si budu brát nějakou půjčku od nějakých likvářů a budu jim to platit.
  A kdo bude platit daň za Pražský hrad, taky mi občané.
  Ať si daň za Pražský hrad zaplatí ze svého náš prezident, může se na to klidně vzít půjčku !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *