25/05/2024

Jak se říká, majetek jsou starosti a blaze tomu, kdo nic nemá. Nemajetní lidé to sice příliš nechápou, ovšem tady je zkušenost skutečně nepřenositelná. Jakmile ovšem něco nabydete, zejména potom nemovitosti, začíná nikdy nekončící práce a plnění nejrůznějších povinností. Rozhodně to nekončí tím, že si koupíte rodinný dům nebo byt, a potom už ho jen užíváte.

Problematická novinka

Vaší povinností je například sledovat legislativní vývoj a patřičně na něj reagovat. Kdo tak neučiní, musí dříve či později počítat s mastnou pokutou. Pro majitele nemovitostí přináší překvapivě velké množství změn nový stavební zákon, který vstoupil v platnost začátkem tohoto roku, ovšem spousta jeho detailů začne platit až 1. července 2024, kdy se to celé rozběhne naplno.

Řada lidí vyhlíží náběh platnosti stavebního zákona s velkými obavami. Z toho, co mělo zjednodušit stavební řízení v České republice, se totiž stal dokonalý paskvil, na který se nalepilo kdeco. Mnohdy dokonce ani neřeší výstavbu, ale i stávající nemovitosti, což je skutečně zvláštní.

Příliš se o tom nemluví, ale kromě velkých stavebních a developerských firem dopadnou zákonné novinky také na obyčejné lidi, kteří vlastní nějakou tu nemovitosti. Nově totiž budou mít povinnost uchovávat projektovou dokumentaci v takovém stavu, který odpovídá tomu, jak byla nemovitost postavena. Prodávající musí tuto dokumentaci také předat kupujícímu, když dojde například k prodeji domu.

Pravidlo musíte splnit

Je však na kupujícím, aby si ověřil, že je vše v pořádku. A pokud by nebylo, je jeho povinností vše do pořádku uvést. To v tomto případě může často znamenat, že musí vytvořit novou projektovou dokumentaci, jelikož reálná stavba už jí neodpovídá. K tomu v Česku dochází poměrně často. Sice se navrhne nějaký projekt, ale pak se to postaví trochu jinak, případně proběhne nějaká ta nezaznamenaná rekonstrukce.

Čtěte také: Už to přišlo. Solární panely budou povinné pro všechny domy a byty v Česku. Byl stanoven termín, odkdy je musíte mít na střeše

Problém je to hlavně u starších nemovitostí, kde se bez projektu přistavovalo kdeco. Teď je ovšem nejvyšší čas vše upravit tak, aby to odpovídalo skutečnosti. Jinak totiž můžete očekávat opravdu tučnou pokutu. Ta se ještě zvlášť zvyšovala a v maximální výši může činit až 400 tisíc korun. To svědčí o tom, že v tomto ohledu budou úřady nekompromisní a povinnost budou vymáhat. Pakliže jí opakovaně nesplníte, můžete očekávat opravdu značné částky na penále.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *