22/04/2024

Tak už je to tady. Česká republika přeci jen dostane svou důchodovou reformu. Pravdou je, že to dosavadní penzijní systém potřebuje jako sůl, jelikož už se propadl do strukturálních schodků, ze kterých nemůže sám od sebe vybřednout. Důvodem jsou příliš vysoké důchody a především stárnoucí populace.

Připravte se na delší práci

Tady už jednoznačně vidíme, jaký bude vývoj za deset, dvacet a třicet let. Nic pozitivního to není a poměrně brzy nastane situace, kdy na jednoho důchodce budou vydělávat dva zaměstnanci. To je stav, který se dlouhodobě nedá utáhnout, a tak musí přijít změny.

Věk pro odchod do důchodu se bude nově stanovovat dle odhadované délky dožití. To je velká novinka a zároveň poměrně komplikovaný systém, nad kterým někteří experti kroutí hlavou. Nikdo totiž dlouho nebude vědět, kdy reálně do penze odejde. Dozvědět by se to měl až kolem 50. roku věku, a to podle aktuálních statistik.

Jedno je ale jisté: do důchodu se bude odcházet o poznání později než dnes, a pokud vycházíme z toho, že se lidé budou dožívat stále vyššího věku, bude se tento věk pořád oddalovat. Někteří lidé si však paradoxně polepší.

Foto: Shutterstock

Kdo půjde do důchodu dříve?

Jsou to ti, kdo vykonávají náročnou profesi a kteří budou moci nově odejít do předčasného důchodu bez krácení. Jde o všechny zaměstnance ve čtvrté rizikové kategorii a určitou část těch, kteří spadají do třetí kategorie. Celkem by mělo jít o nějakých 120 tisíc lidí, ovšem Ministerstvo práce a sociálních věcí připouští, že se tento okruh ještě může rozšířit. Půjde například o zedníky, svářeče, skláře, dlaždiče, lesníky, hutníky nebo kamnáře.

Ti budou moci po 2200 odpracovaných směnách jít do důchodu o 15 měsíců dříve, v případě 4400 odpracovaných směn potom dokonce o 30 měsíců dříve. Poté se toto období prodlouží o jeden měsíc za každých 74 odpracovaných směn.

Chystají se ovšem i další zajímavé novinky. Předně výchovné bude nahrazeno rodinným vyměřovacím základem, avšak nebude se to týkat těch, kdo už výchovné pobírají. Manželé potom budou moci aplikovat takzvaný společný vyměřovací základ.

Čtěte také: Důchodci v Česku zuří. Stát jim začne účtovat zvláštní poplatky

Polepšit by si měli pracující lidé v důchodovém věku. Na tomto poli chce stát udělat hodně práce, jelikož chce penzisty motivovat k tomu, aby nadále pracovali a neodcházeli nutně do důchodu v moment, kdy tak mohou učinit. Jako první krok se jim sníží sociální pojištění o 6,5 procentního bodu. U mzdy 40 tisíc korun si tak v čistém vyjádření polepší o zajímavých 2600 Kč.

Foto: Shutterstock

2 názory u článku “Jurečka kompletně překopal důchody. Češi se mají na co těšit. Tohle teď přijde

  1. Nevím kdo to panu Jurečkovi schválil jsme tady nějací lidi a určitě jsme mu to nschválili, děláte si tam ve vládě co chcete,hlavně, že máte vy na vše, určitě za 13 825,-Kč by jste nechtěli žít a to mám odpracováno 43 let, tak už se proberte pane Jurečka a další!!!!¡

  2. Tak to se má údržba v pekárně na co těšit.Staří dědci na žebříku,s brýlemi opravovat drobné mechanizmy ve strojích.O hotovosti na telefon ani nemluvím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *