22/04/2024

Zní to naprosto neuvěřitelně, ale mnohé české firmy, které dnes dělají všechno možné pro to, aby dokázaly vyrobit efektivní systémy obrany, jež jsou dnes žádanější než kdy dříve, se stále potýkají s tím, že je české banky nechtějí financovat. A to navzdory tomu, že už je k tomu dávno nikdo nenutí a zbrojařský průmysl dnes patří naopak k těm nejpodporovanějším.

Bez peněz to nejde

Pravdou je, že před rokem 2022 dávali od výrobců zbraní ruce pryč prakticky všichni. Pak se ovšem seběhly události, které ukázaly, jak moc krátkozraké to ve skutečnosti bylo. Dalo se tedy očekávat, že i banky kompletně změní kurz a budou se snažit těmto společnostem vycházet vstříc. Koneckonců, je to i veřejný zájem.

Jenže ono se tak neděje, přinejmenším v České republice. Velké banky jako Česká spořitelna, ČSOB nebo Komerční banka se stále zdráhají poskytovat úvěry a úvěrové linky firmám působícím ve zbrojním průmyslu. Upozornila na to teď dokonce samotná ministryně obrany České republiky, které za to banky pořádně zkritizovala.

Jak už jsme uvedli, nejde přitom o to, že by Evropská unie na banky v tomto ohledu nějakým způsobem tlačila. Je to vidět i na tom, že mateřské společnosti českých bank, které jsou prakticky výhradně vlastněny zahraničním kapitálem, poskytují úvěry zbrojařským firmám ve svých zemích. Ovšem ty české nechávají hladovět.

Foto: Shutterstock

Banky se zdráhají

Ministryně naznačila, že by za tím mohl být komplexnější záměr spočívající v tom, že rakouské či francouzské bankovní ústavy, které vlastní tuzemské banky, nechtějí podporovat tuzemský zbrojařský průmysl, který by odebíral zakázky jejich domovským firmám, s nimiž mají často velmi úzké vazby. Pokud by se něco takového skutečně potvrdilo, bylo by to na pováženou a je otázkou, zda by to nemělo být vnímáno jako ohrožení České republiky.

Čtěte také: Banky v Česku rozdávají tisíce korun. Založte si více účtů a přijdete si na pořádné peníze

Skupina ČSOB se velmi zdráhá zapojit se do jakéhokoli druhu činností souvisejících se zbraněmi a zbrojením,” uvedla například Československá obchodní banka v reakci na to, že vypověděla smlouvu jedné velké zbrojovce v České republice. Problémem prý často nejsou jen úvěry, ale třeba i zřízení účtu, provádění plateb nebo poskytování bankovních garancí.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *