03/12/2024

Málokdo si uvědomuje, že zahraniční obchodní řetězce působící v České republice nelezou krkem pouze zákazníkům, kterým účtují nehorázné ceny, ale také tuzemským dodavatelům. S nimi totiž zametají snad ještě více. Diktují jim nepřiměřeně nízké výkupní ceny, které vůbec neodpovídají tomu, za kolik potom dané zboží prodávají. A když se nějaký ten zemědělec neskloní, jednoduše ho nahradí jiným, klidně z druhého konce světa.

Už se to rozjíždí

Agrární komora České republiky několikrát upozornila na velký nešvar, že třeba běžné ovoce a zelenina jsou v obchodních řetězcích dovezeny z ciziny, přestože daných plodin mají tuzemští zemědělci zrovna plné sklady. A to navzdory tomu, že v reklamě si všechny řetězce hrají na to, jak moc podporují zdejší farmáře a výrobce potravin.

Vypadá to však, že zemědělcům konečně došla trpělivost, jelikož jim začalo být jasné, že obchodní řetězce své chování nezmění, tedy přinejmenším pokud nebudou pod určitým tlakem. A tak si začali otevírat vlastní obchůdky i větší obchody. Mluví se rovněž o tom, že by zde brzy mohl vzniknout nový řetězec, který by působil právě na základě spolupráce tuzemských výrobců a dodavatelů potravin.

Dává to velký smysl, jelikož produkty by se tak rovnou dostávaly k zákazníkům a vypadl by nepříjemný mezičlánek, který dělá paseku na obě strany. Jak by to mohlo vypadat, ukazuje například obchod Hanácký grunt, který funguje už řadu měsíců a kde se leckdy stojí doslova dlouhé fronty. Jeho provozovatelem je zemědělské družstvo Unčovice.

Zákazníci mají jasno

Já už nakupuji jenom tady. Seženu tu všechno potřebné a v kvalitě, o které si v řetězcích můžete nechat jenom zdát. Hlavně to maso je tady úplně jiné. Jinak vypadá a především chutná. Vždyť co teď vozí do těch supermarketů, to aby se jeden bál vůbec koupit,” říká paní Alexandra, která naráží na praxi tuzemských řetězců, které stále častěji dováží problematické maso z různých zemí, jako je Ukrajina.

Další velkou výhodou jsou rozumně nastavené ceny. Když se tu porozhlédnete, zjistíte, že draho tu v žádném případě není. Některé věci pořídíte dokonce za poloviční částky, než jaké byste za ně dali v supermarketu.

Čtěte také: Farmář popsal, co tu obchodní řetězce provádějí Čechům. A je to všechno venku, tohle jsou skutečné ceny

Nezbývá než doufat, že podobných obchodů bude přibývat a že se třeba skutečně spojí do většího řetězce, který by konečně pozitivním způsobem ovlivnil trh s potravinami.

Foto: Shutterstock

12 názorů u článku “Je to tady. Zemědělci v Česku rozjeli vlastní supermarket. Poloviční ceny, špičková kvalita. Kaufland a Lidl můžou zavřít

  1. Zatím na “farmářských trzích” zelenina i ovoce dražší, někdy dokonce jsou k sehnání od “farmáře” i brambory přímo z Alberta ” (nám, Jířího z Poděbrad)

  2. České supermarkety by měly vzniknout brzy. S podporou vlády ale zemědělci nemohou počítat, ta podporuje jen to, co nařídí EÚ. Stále se z internetu dovídáte, které závadné zboží z Kaufu nebo Lídlu nemáte kupovat, že jsou zdraví nebezpečné. To ani za komoušů nebylo. Hnus .

  3. Přeji všem těmto obchodníkům,aby je naší alibističtí úředníci nepřesvědčil,že mají něco v nepořádku.Například hygienické předpisy,nebo různá anonymní udání.Která ovšem neplatí pro zavedené obchodní řetězce.

  4. Jedna malá lokální prodejny určitě položí všechny řetězce… :-))

  5. Už se moc těším. Už nakupuji, jak to jen jde v farmářkých obchodech ve Zlíně. Nejvíce mě iritují ty jejich aplikace. Pořád se tomu bráním. Je to až nehorázné jak cena s aplikací je o dost levnější , než bez aplikace.

  6. Český supermarket s českými výrobky – jsem nadšená a volám hlasité ANO !!!
    BUDEME NAKUPOVAT JENOM V NĚM!!!

  7. Zemědělská družstva prosperovala v Dánsku. Po pozemkových reformách a nárůstu vlastní produkce se zdejší farmy začaly sdružovat do odbytových družstev, čímž si zajistily prodej svých produktů. První konzumní družstvo (dle rochdalského vzoru) založil v městečku Thistedu pastor Sonne v roce 1866. Roku 1882 založil rolník Andersen máselné družstvo; v roce 1884 bylo založeno družstvo pekařské; v roce 1887 vznikla družstevní továrna na výrobu slaniny; roku 1896 byla založena družstevní mlékárna; v roce 1897 družstevní jatka.
    Zdroj: https://blog.idnes.cz/stoces/utajovana-druzstevni-epopej-3.Bg19060388… Družstva se prosazovala především svou poctivostí. Například dánští farmáři, sdružení do výkupních mlékárenských družstev zcela ovládli trh, poněvadž mj. neředili mléko vodou jako privátní dodavatelé
    https://blog.idnes.cz/stoces/utajovana-druzstevni-epopej-3.Bg19060388

  8. Obchodní řetězce nedávají slevu nikomu, vše je astronomicky předražené pod tlakem oligarchů, kteří ceny určují na dlouhé roky dopředu. Stačí se mrknout do zdražovacích letáků nebo do své aplikace. Nikde nenajdete slevu, vždy zdražení. Obyčejný marmeládový šáteček stával 3,50 Kč, dnes u Alberta 16,50 Kč. Slevy před koncem prodejní doby nejsou téměř žádné a plno potravin vyhodí. Cikánská omáčka v roce 2015 16,90 Kč, ta samá dnes stojí od 39,90 (CBA) do 79,90 Kč. Tak je to se vším.

  9. Co to přesně je „problematické maso“ ze zemí jako je Ukrajina? To je maso mimo kontrolu českého státního dozoru? A dostalo se do republiky? A prodává se?

  10. Již několikrát se mně povedlo koupit v řetězci (vždy každý nákup v jiném) maso převážně vepřové, které sice na pohled vypadalo relativně dobře, ale po kuchyňské úpravě bylo na vyhození. Nemá cenu vyjmenovávat, jakých jídel se to týkalo. Dnes se bojím již v supermarketech nakupovat a vyhledávám právě ověřené prodejce u českých zdrojů. Je to náročné a drahé, ale již nechci ta svinstva, která jsou mnohdy v cizích řetězcích ani vidět. Možná že mě to dovede k vegetariánství, což bych zcela úplně nechtěl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *