14/06/2024

Dlouho vyhlížená letní dovolená už doslova klepe na dveře a lidé budou konečně moci po roce opět vyrazit k moři. Destinací číslo jedna pravděpodobně opět bude Chorvatsko, jakkoliv tato země v posledních letech ztrácí na úkor jiných, podstatně levnějších míst. Pro mnohé je to ale tradice a nutno říct, že Jadran má zkrátka své kouzlo.

Ceny opět vzrostly

Pokud jste si ale mysleli, že se Chorvati po loňské, nepříliš povedené sezóně chytnou za nos a trochu přibrzdí s cenovým nárůstem, byli byste na omylu. V zemi mezi podnikateli opět panuje nálada, že musí z této sezóny vytřískat co nejvíce. Odborníci na turismus přitom očekávají, že letošní nápor turistů bude rekordní.

Je nám líto, že to tady považujete za drahé, ale třeba Němci nebo Britové na ty ceny vůbec nic nenamítají. A dokud nezačnou, budeme je navyšovat,” říká Zuzana, která provozuje restauraci na ostrově Krk. “Jsou to jednoduchá ekonomická pravidla, dělal by to tak každý.

Naráží tak na skutečnost, že v Chorvatsku je značná poptávka po službách, obzvlášť těch kvalitních. Jídla v této restauraci stojí od 20 do 80 euro, přičemž nejlevnější jsou obyčejné čevapčiči nebo plejskavica, dražší jsou potom rybí pokrmy. Musíte tedy počítat s tím, že za běžné jídlo dáte minimálně pětistovku, za to lepší potom kolem tisícovky. Pivo je tu k mání za 5,50 euro, láhev vody za 4 eura. Na dotaz, zda by mohli donést kohoutkovou vodu, nechápavě kroutí hlavou a donesou stejně drahou láhev. Pokud byste si na promenádě chtěli dát kopeček zmrzliny, počítejte s částkou kolem pěti euro.

Lidem to přijde drahé

Na ostrově jsme zastihli i první Čechy, kteří se rozhodli vyrazit před hlavní sezónou. “Zrovna jsme přijeli, vždycky jezdíme takhle, kdy tu ještě není narváno. Doufali jsme i v nižší ceny, ale co tady letos předvádějí, to je nehorázné,” líčí pan Karel z Prahy, který přijel s rodinou. “Začalo to už ubytování, kdy jsme apartmán nesehnali pod 120 euro na noc. A vypadá to, že si tady budeme muset celou dobu vařit, protože je to opravdu hrozně drahé.

Čtěte také: Hrozný průšvih. V Chorvatsku se přemnožily nebezpečné zmije. Nejsou slabé jako ty naše, lidé končí v nemocnicích

Ukazuje se, že Chorvatsko se stává destinací spíše pro bohatší turisty a možností pro ty, kdo hledají levnější dovolenou, velmi rychle ubývá. Je docela možné, že éra Čechů v Chorvatsku již dosáhla svého vrcholu a zájem o tuto destinaci bude postupně opadat.

Foto: Shutterstock

9 názorů u článku “Chorvatsko to zase přehnalo. První Češi vyjeli a hlásí: ceny nás poslaly do kolen, tohle se nedá zaplatit

 1. Jezdím do Chorvatska každý měsíc a myslím si že je tam ještě levněji než u nás .Levnější je tam ubytování ,cigarety , některé potraviny ,nápoje jsou dražší to je pravda .Nikdo nemůže čekat že u nich budou zpevňovat když se všude zdražuje .

 2. Každoročně čekám a těším se, až pisálci začnou uveřejňovat tyhle antichorvatské žblepty. Bavím se tím. Letos, stejně jako předešlá léta, navštívím tuto krásnou zemi dvakrát. Už se to blíží…

 3. Chorvatsko není drahé,jen v Česku máme nízké příjmy.Ted jsem se vrátil od Zadaru a spousta potravin byla i o polovinu levnější než u nás.Každopadně,pokud nebudeme mít příjmy,jak na západě,bude pro nás Chorvatsko drahé každý rok.😂 Tak jak tomu je od roku 1989.

 4. Pokud jedete na odlehlé místo a na privat tak fajn. Tak se vyhnete plážím plných vyvrhnutých vorvaňů a o to nestojím. Odpad masivně vypouštěný do moře svědčí stále o úrovni celého Balkánu….

  Dovolená by měla být pro odpočinek , prožitky, poznávání a ne o počítání peněz.

 5. Zajímalo by mě kam ty pisatelé chodí na tyhle bludy letos jedu třikrát jednou už jsem byl a je to stejně drahé Neli levnější jak u nás ať se zajedou podívat třeba na Lipno

 6. Jezdili jsme tam s mužem od r.1984 každý rok s přívěsem, potom do depandence nebo na Ráb do hotelu. Moc se nám tam líbilo, ale uż jsem sama a jako důchodkyně si to nemohu dovolit. Asi hodně Čechů. Si vybere dovolenou např. v Itálii. Škoda.

 7. Dovolená v Chorvatsku není topení v Čechách. Dá se oželet či strávit jinde.

 8. Jak může srovnávat Čechy a Němce a Brity. Úplně jiné možnosti. V případě, že je článek pravda. Stravujeme se sami. Jezdíme tam rádi.

 9. Hezký den všem
  Nyní jsme v Chorvatsku , Makarská riviéra.
  Některé ceny které píšete jsou až moc přemrštěné. Točené pivo v restauraci od 3.50€ a zmrzlina od 2 € nejdražší jsme viděli za 2.50€.
  Oběd pro 2 osoby v restauraci hlavní jídlo, pití i předkrm max i se spropitnym 45€ – 50€ samozřejmě pokud si člověk dá steak 300g zaplatí za něj i s přílohou 34€
  Co se týče zážitků cesta lodi tam i zpět na ostrov od Jadrolinia 15 € dále jsme měli i 5 hodinový výlet na Tuk Tuk na vyhlídku Skywalk a i prohlídku národního parku s komentářem na osobu 59€ půjčení elektrokolobezek na 1 hod 1 os 10€.
  Cenný nejsou tak hrozné jak se všude tvrdí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *