14/06/2024

Pakliže si u nějaké banky otevřete účet, musíte v ní mít maximální důvěru, jelikož jí ostatně svěřujete velkou část svého majetku v podobě financí a finančních produktů. Nezřídka vás taková banka provází celý život a jste s ní spojeni například tím, že si od ní vezmete hypotéku na 30 let. Potom je ale problém, když se váš bankovní dům zamotá do nepěkné hry.

Nechce se jim

Přesně to se teď děje klientům Raiffeisenbank, která působí také v České republice a patří zde k největším bankám. Její pole působnosti je ale mnohem širší. Kromě domovského Rakouska expandovala také na řadu východních trhů, kde kasíruje značné zisky. Jejím vůbec nejziskovějším trhem je přitom Rusko. A dnes to platí více, než kdy dříve, jelikož z této země mnohé jiné banky odešly a další jsou tam na sankčních seznamech.

Raiffeisenbank International tam však stále dělá byznys ve velkém a slouží jako významná brána pro financování nejrůznějších oborů. Kritici jí obviňují z toho, že je velmi úzce spjata s tamním režimem a řeší pro něj spoustu důležitých věcí.

Mnohé evropské úřady tak už Raiffeisenbank vyzvaly, aby tam svou činnost ukončila. Jenže ta o tom celé dva roky nechtěla vůbec slyšet, aby nakonec určité vágní kroky přislíbila. Podle některých vyjádření chce započít svůj postupný odchod, ovšem nikdo netuší, jak dlouho by to mělo trvat.

Už je to tady

Trpělivost s bankou však nedochází jen jejím klientům, kterým se nelíbí toto zapojení, a tudíž i v Česku od ní odcházejí, ale už ani Spojeným státům americkým. Jak totiž informoval server Reuters, Raiffeisenbanka by mohla také ztratit přístup k americkému bankovnímu systému, respektive k dolaru, což by pro ní byla obrovská rána.

Jde již o druhou zprávu tohoto druhu. Před několika týdny měla do Rakouska přicestovat ambasadorka z USA, kde měla v centrále Raiffeisenbank International pohrozit právě tímto krokem. Američané měli zjevně pocit, že to nezabralo, a tak teď poslali rovnou oficiální dopis, kde to napsali černé na bílém.

Čtěte také: Komerční banka drsně tlačí na důchodce. Nutí je udělat nevýhodnou věc

Zdá se tedy, že RBI skutečně nezbude než se z Ruska stáhnout, což však měla udělat už před lety. Akcie banky však každopádně letí dolů, jelikož šlo o velmi výnosný byznys.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *