23/05/2024

Zákazníci v České republice si dlouhodobě stěžují na to, jaké jsou v obchodních řetězcích ceny za potraviny. Ty ovšem tvrdí, že to není jejich vina, ale že už je tu zkrátka takový trh a ony musí kupovat za velké peníze od dodavatelů, tedy producentů potravin a zemědělců.

Prodal si to všechno sám

Agrární komora České republiky však mnohokrát upozornila na skutečnost, že něco takového v žádném případě není pravda. Nejenže tuzemští zemědělci prodávají do řetězců za velmi nízké ceny, ale často mají ještě potíže s tím, aby veškerou úrodu udali, jelikož globální řetězce si najdou dodavatele klidně na druhé straně planety, který jim dané zboží prodá o pár haléřů levněji.

Přesně to se teď stalo farmáři Petru Klečkovi, který se zabývá pěstováním cibule. Od loňského roku měl nasmlouvaný slušný odbyt do místních obchodních řetězců. Ovšem v polovině dubna se dozvěděl, že supermarkety našly levnějšího dodavatele v zahraničí, a tak raději odeberou od něj.

Mimochodem, toto rozhodně stojí za zmínku, jelikož jeden řetězec jako druhý se ve svých reklamních kampaních snaží deklarovat, jak moc dbají o lokální dodavatele. Realita je ale úplně jiná a určuje jí pouze obchodní stránka věci, a to bez jakéhokoliv sentimentu.

Nakonec to tedy dopadlo tak, že Petr Klečka oznámil prodej své cibule ze dvora. Nutno říct, že jí má k dispozici přibližně 250 tun. Jakmile však svůj záměr oznámil, vrata se u něj netrhla. Lidé mají obrovský zájem. Chtějí podpořit tuzemského farmáře a nakoupit si levně zásoby.

Jaké jsou skutečné ceny?

Cibuli totiž prodává za 8 korun za kilogram. To je tedy cena, za kterou dokáže být profitabilní a kterou pravděpodobně požadoval od obchodních řetězců, které mu ji nebyly ochotny zaplatit. Možná je i o něco vyšší, jelikož takto má práci s prodejem po kilech.

Ale za kolik prodávají cibuli supermarkety? Aktuálně je to přibližně 30 korun za kilogram. Pravidelně probíhají různé slevové akce, kdy se mohou řetězce chlubit tím, že dávají třeba 50% slevu. Potom můžete mít takovou cibuli třeba za 17,90 Kč apod.

Čtěte také: V Česku je nový obchodní řetězec. Češi slaví. Ceny jsou poloviční, Kaufland a Lidl mohou rovnou zavřít

Na tom je krásně vidět, jak český obchod funguje a jak moc je nevýhodný vůči zákazníkům. Standardní cena je čtyřikrát vyšší než to, za kolik prodá farmář svou úrodu. A i na akční ceně realizuje obchod stoprocentní marži.

Foto: Shutterstock

4 názory u článku “Farmář popsal, co tu obchodní řetězce provádějí Čechům. A je to všechno venku, tohle jsou skutečné ceny

  1. Je to jednoduché. Prostě to v tom supermarketu nekoupit ať si to strčí do zadele. Bohužel Češi jsou hloupí. Jak je sleva tak by se porvali.

  2. Ano, řetězce nás i zemědělce prostě odírají. Ale asi nemůžeme chtít abychom nakupovali vše u farmářů a jezdili si pro zeleninu přes půl republiky a pro každou položku jinam.
    Co takhle udělat zákon o maximální marži, tedy o kolik dráž mohou v marketech to, co nakoupili od výrobců.

  3. A to objevili co? To, co už tu dávno bylo? Vždyť sami zemědělci si za to můżou, se ofrňovali a hráli si na haury a big podnikatele, jak budou prodávat (dodávat) do různých super a hyper krámů (tedy marketů) a české jednoty, potraviny, pramen, zeleniny atd jim byli málo.

  4. Dobry den, nejake info , kde možno takto nakupovat , dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *