24/06/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83162348 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Tradiční federální derby mezi Českou republikou a sousedním Slovenskem vyznělo ve prospěch domácího mužstva, které zvítězilo 2:0. Pochvalu jednoznačně zasluhuje především tato čtveřice fotbalistů.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Tradiční federální derby mezi českou fotbalovou reprezentací a národním výběrem Slovenska vyznělo ve prospěch domácího mužstva, které v útrobách plzeňské Doosan Arény zaslouženě zvítězilo 2:0 a blízké sousedy zároveň poslalo o třídu níž. Svěřenci Jaroslava Šilhavého si navíc díky zaváhání Skotska připisují prémii 30 milionů korun, protože vyhráli celou skupinu a postoupili tudíž do první divize mezi evropskou elitu. Ačkoli našinci odvedli znamenitou práci zejména jako celek, čtveřice hráčů přeci jen vyčnívala nad ostatními. Konkrétní jména se dozvíte prostřednictvím následujících řádků.

Vladimír Coufal

Český národní tým navázal na úspěšné vystoupení s Izraelem a prvenství ve skupině Ligy národů potvrdil vítězstvím nad sousedním Slovenskem, jehož dosáhl takřka dokonalou kombinací zodpovědné defenzivy a dravého obléhání soupeřovy svatyně. Pravý kraj tuzemské obrany tradičně opanoval Vladimír Coufal, kterého bylo všude plno. Nejenže zmařil několik zajímavých příležitostí slovenského výběru, navíc ještě zvládal aktivně podporovat útok. Zaujal technickou vyspělostí a přehledem, který se díky nedávnému přesunu do anglické Premier League ještě znásobil. Přestože během druhého poločasu předvedl nějakou tu zbytečnou hrubku, komplexně se jeho výkon působil velmi pozitivním dojmem.

Aleš Matějů

Krajním obránců českého národního týmu se proti Slovensku opravdu dařilo. Kvalitní práci totiž kromě výše zmíněného Vladimíra Coufala odvedl také Aleš Matějů. Čtyřiadvacetiletý odchovanec příbramské fotbalové školy se v seniorských národních barvách teprve rozkoukává, doposud odehrál jen čtyři zápasy a nutno podotknout, že ne vždycky si zasloužil kladné hodnocení. Tentokrát ovšem nemůžeme jinak, do výběru nejlepších mužů středečního utkání prostě patří. Někdejší opora plzeňské Viktorie se nemilosrdně drala k soupeřově svatyni, jenom během prvního poločasu mohla třikrát skórovat osobně a jednu vyloženou šanci připravila Tomáši Součkovi. Svědomitě ovšem plnila také povinnosti směrem dozadu, sem tam předvedla zbytečně ostrý faul. Dějství druhé se neslo v obdobném duchu.

Tomáš Souček

Česká fotbalová reprezentace měla v úvodních minutách jednoznačně navrch. Překvapené Slovensko zatlačila hluboko na jeho polovinu hřiště a předvedla několik zajímavých akcí, které málem skončily brankou. Šňůru neúspěšných střeleckých pokusů přetrhl až Tomáš Souček. Pětadvacetiletý záložník slavného West Hamu United využil zaváhání bránících hráčů soupeře, naskočil na rohový kop Jakuba Jankta, míč poslal do protipohybu brankáře Rodáka a zaslouženě tedy otevřel skóre. Krátce před koncem prvního poločasu mohl přidat ještě gólovou pojistku, sklepnutí Matějů nicméně poslal mimo tři tyče. V závěru dějství druhého předvedl famózní sólo středem hřiště, vyškolil Hrošovského a jeho další dva slovenské spoluhráče, následně ovšem skončil na zemi. Domácí se dožadovali penalty, rozhodčí ale jejich přání bohužel nevyslyšel. Přesto byl Součkův přínos nezměrný.

Zdeněk Ondrášek

Ještě před rokem kopal prestižní americkou MLS, pak se ale kvůli rodině a české fotbalové reprezentaci vrátil domů. Jednatřicetiletý útočník Zdeněk Ondrášek podepsal v Plzni, které dosud pomohl čtyřmi přesnými zásahy. Přestože výkonnostně do národního týmu jednoznačně patří, štěstí se mu během podzimních měsíců jaksi vyhýbalo. Jeho šance dvakrát spálil koronavirus (poprvé formou karantény, podruhé si hráče vychutnal osobně), listopadový sraz už si ale zkušený kanonýr ukradnout nenechal. Odehrál dva mezinárodní zápasy, proti Slovensku se prezentoval brankou a celkově velmi povedeným výkonem. Neohroženě se tlačil směrem dopředu, v důležitých fázích hry bral zodpovědnost často na svá bedra, emotivně prožíval každou nepovedenou akci a přestože předvedl několik útočných faulů, snahu mu jednoduše nelze upřít. Dobrá práce, Kobro.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *