04/03/2024

V digitálním věku, kdy technologie vstupuje do každé sféry našeho života, přichází i Česká republika s inovacemi, které usnadní budoucím i současným důchodcům správu jejich důchodů. Poslanecká sněmovna nedávno schválila technickou novelu, která kromě jiného umožňuje podávat žádosti o důchod přes internet, a také mění systém výplaty důchodů.

Konec klouzavého měsíce

Zásadní změnou, kterou novela přináší, je přechod z dosavadního “klouzavého měsíce” na kalendářní měsíc ve výplatě důchodů. Tento krok znamená zjednodušení a zefektivnění systému pro všechny zúčastněné – od České správy sociálního zabezpečení až po samotné důchodce. Výplatní termíny budou nově soustředěny do první poloviny každého měsíce, což přinese větší přehlednost a možnost lepšího finančního plánování pro příjemce důchodů.

Krok vpřed k modernizaci

Další klíčovou inovací je zavedení elektronického podávání žádostí o důchod. Tento pokrok umožní žadatelům vyřídit potřebné formalit bez nutnosti osobní návštěvy poboček ČSSZ. To ušetří nejen jejich čas, ale i zdroje správy sociálního zabezpečení. Od prosince 2023 bude možné využít ePortál ČSSZ, kde si každý bude moci svou žádost vyplnit a odeslat elektronicky.

Informovanost a přístupnost: Hlavní priority

Důchodci se nemusí obávat žádných negativních změn ve výši svých důchodů ani o možnosti výplat na bankovní účet nebo v hotovosti. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůrazňuje, že klíčovým cílem je udržet informovanost a přístupnost služeb na maximální úrovni. Zaručuje, že o všech změnách budou důchodci s předstihem informováni.

Foto: Freepik

Valorizace a její dopady

Zavedení nového systému také znamená, že již nebudou nutné doplatky valorizace, které byly vypláceny od roku 2022 při lednové valorizaci. Jednotné výplatní období zajistí, že všichni důchodci budou mít valorizaci aplikovanou rovnoměrně a od prvního dne daného měsíce.

Novela nyní směřuje do Senátu a následně k prezidentovi republiky k podpisu, přičemž se předpokládá, že proces schválení proběhne hladce. Tím se otevírá dveře ke komfortnějšímu a modernějšímu důchodovému systému, který je v souladu s potřebami 21. století.

Foto: Freepik, zdroj: MPSV, PSP

Subscribe
Upozornit na

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Jiři
2 měsíců před

Je jsně vidět jak demožumpa okrádá lidi v důchodu a vymýšlí hovadiny

Jan
2 měsíců před

Elektronické podávání žádostí ČSSZ bylo zavedeno již dávno, já jsem podal tři, dvě jem podával více jak před rokem a k dnešnímu dni jsou ve zpracování.

Dušan
1 měsíc před

Je to nejhorší vláda, od vzniku Česka

miro
1 měsíc před

A co ÚS, kdy nám doplatěj , to co nám vláda v loni neprávem ukradla,zmetci idiotšti aby je šlak trefil.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x