13/05/2024

Stát i společnost Visa radí obchodníkům, aby za každou cenu brali platby kartou. Lidi u nich pak mají víc utratit. Čeští obchodníci, kteří zatím neakceptují karetní transakce, si mohou už třetím rokem zažádat zdarma o terminál. Konkrétně na půl roku, jen na zkoušku.

35 tisíc

Tuto možnost projektu Česko platí kartou využilo od roku 2020 35 tisíc obchodníků. Obdrželi tak více jak 40 000 terminálů a asi 4 000 platebních bran. Jedná se tak o téměř polovinu veškerých platebních terminálů, které byly během posledních 3 let instalovány. Aspoň to plyne z posledních údajů, které tento projekt zveřejnil.

Zmíněný projekt má na starosti Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s profesními organizacemi mezinárodních karetních poskytovatelů Visa a Mastercard. Stejně tak se na něm účastní poskytovatelé terminálů.

Karty a rostoucí tržba

Není novinkou, že se u nás těší karty velké oblibě a to jak v kamenných prodejnách, tak na internetu. Díky tomuto projektu může obchodník získat zařízení na 6 měsíců zdarma, pokud za poslední rok platební karty nepřijímal. Někteří provozovatelé pak poskytují terminál zdarma až na dobu jednoho roku.

V případě měsíčního obratu do 50 000 Kč nehradí dotyčný ani jakékoli transakční poplatky. Obchodníci s vyššími sumami je mají dle obvyklých sazeb. „Program vnímáme jako velmi úspěšný. Svědčí o tom i to, že třeba v roce 2022 si asi 9 z 10 obchodníků tento terminál ponechalo i po skončení zkušební doby, kdy ho měli v rámci programu zdarma,“ uvádí Pavel Vinkler, ředitel odboru podnikatelského prostředí Ministerstva průmyslu a obchodu.

Obecné zvyšování dostupnosti

I díky projektu se celkově zvyšuje dostupnost tohoto způsobu placení a to napříč Českem. Ještě před 3 lety u nás připadalo na 1 000 lidí 26 terminálů, loni už to bylo 30. V západní Evropě je to přitom dle statistik společnosti Visa 36 terminálů na 1 000 lidí. Větší počet než u nás je i na Slovensku, v Maďarsku nebo Polsku.

Dle Visy se digitální forma placení obchodníkům vždy vyplatí, na což si nechala udělat průzkum i mezi obchodníky, kteří karty normálně používají. Plyne z něj, že zpracování těchto plateb je proti hotovosti i 7krát rychlejší, jedna transakce trvá v průměru 6 vteřin. Cca 45 % obchodníků zaznamenalo nárůst tržeb o 12 %. A 57 % uvedlo, že při používání karet utrácí zákazníci více peněz.

Foto: Freepik

Povinné bezhotovostní karty nehrozí

Platba kartou je evidovanou formou. Pokud není dostupná, má to přispívat k růstu šedé ekonomiky, ovšem i na to si Visa nechala vypracovat studii. Tu měla na starosti společnost Kearney. Odhalila, že objem šedé ekonomiky letos v tuzemsku překročil bilion korun, tedy asi 14 % HDP.

„Digitální platby mají velký potenciál zefektivnit obchodní styk, současně jde také o tlak na snižování objemu prostředků v šedé ekonomice,“ podotýká Jiří Valenta, náměstek ministra financí. Zmíněná studie nabízí i opatření na její potírání. V první řadě jde o povinnost podnikatelů i veřejného sektoru nabízet právě platby kartou.

V Polsku, Belgii či Itálii

Vlády některých evropských zemích už takovou povinnost pro některé sektory trhu zavedly. I v Česku měla taková debata proběhnout, ministerstvo se ale ke kroku nechystá. „Jsme pro tržní řešení. Raději budeme v Česku pokračovat v projektu Česko platí kartou, případně lze jít cestou podpory takzvaných hybridních prodejen,“ vysvětluje Vinkler.

Jde o obchody, které přes den fungují jako běžné prodejny s obsluhou. Ve večerních hodinách tu jde nakupovat taky, ale bez obsluhy a výhradně bezhotovostně.

Foto: Freepik, zdroj: MPO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *