23/05/2024

Státní rozpočet je napnutý až k prasknutí. Ve skutečnosti je to ještě horší, jelikož výdaje dramaticky převyšují příjmy. Stále více se do něj přitom propisují výdaje na důchodce. Ty už nestíhá pokrývat samotný důchodový systém, což je opravdu závažné. Není tedy divu, že se hledají cesty, jak co nejvíce ušetřit.

Přichází velká změna

Bohužel se do puntíku naplnily negativní prognózy o tom, že v současném rozložení je důchodový systém neudržitelný. Je to dáno především demografickým vývojem, který je v České republice mimořádně špatný. Do důchodu chodí silné ročníky, na které musí vydělávat ty podstatně slabší. Není příliš divu, že to nefunguje. A do toho jsme si zavařili ještě tím, že se důchody v posledních letech velmi rychle zvyšovaly. Díky tomu přišel kolaps systému o deset let dříve, než se očekávalo.

Teď je každopádně čas na restriktivní opatření. A ta už skutečně přicházejí. Stát poprvé v historii sáhne důchodcům na peníze, což mnozí nesou velmi nelibě. Netýká se to zatím samotných důchodů, ale takzvaného důchodového spoření, které je mezi penzisty mimořádně oblíbené.

Od 1. července 2024 však vstoupí v platnost změna, která tento produkt udělá pro důchodce v podstatě nepoužitelným. Stát totiž zruší státní příspěvky, které mohou dosáhnout až 340 Kč měsíčně, právě těm, kdo už jsou v důchodovém věku.

Neznamená to sice, že byste produkt důchodového spoření nemohli coby důchodci dále využívat, ovšem ztratíte tak jeho jednoznačně největší důvod. Právě státní příspěvek je totiž důvodem, proč si lidé toto spoření zakládají. Jinak totiž kdovíjak výhodné není.

Lidem se to nelíbí

Já už nevěřím vlastním očím. Co ještě nám provedou? Sáhnou nám na důchody? Já si tady poctivě spořím a oni mě takhle oberou. A to jsem se těšila z toho, jak mi tam každý měsíc hezky přibývají peníze,” říká pro server Epřehledně.cz paní Miloslava z Rokytnice nad Jizerou.

Tento postup se nelíbí ani Asociaci penzijních společností. Ta poukazuje na skutečnost, že se škrtnutí státního příspěvku důchodcům může vymstít. Mnozí si takto spoří na horší časy, které periodicky přicházejí. Bez příspěvku si ale většina spoření zruší a tento polštář bude postrádat.

Čtěte také: Tito Češi začnou pobírat důchod 31 tisíc korun měsíčně. Podívejte se, zda mezi ně patříte i vy

Nehledě na skutečnost, že je vše provedeno velmi nešťastně a mnoha důchodcům hrozí, že přijdou také o to, co jim stát dosud přispěl. Pokud si totiž spoření zruší do pěti let od založení, musí vyplacené státní příspěvky vracet.

Foto: Shutterstock

2 názory u článku “Důchodci v Česku jsou v háji. Stát jim poprvé v historii strhne peníze. Je to opravdu drsné

  1. Stačí zrušit zbytečné neziskovky ( včetně té, co má Fiala) a omezit podporu nefachčenkům a UA.
    Jak jednoduch, když nemám, tak nedám.
    (včetně Romů).
    Na to, ale pětikolka nemá koule.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *