25/05/2024

Bankovní domy v České republice si začínají znovu vyskakovat. Po určitou dobu je tlumil konkurenční tlak, kdy tu vznikaly menší banky, které zaváděly bezpoplatkové účty a vůbec vycházely klientům všelijak vstříc. Větší banky se tomu neochotně přizpůsobily, jelikož jim nic jiného nezbylo. Lidé od nich totiž prchali ve velkém.

Vezmou si peníze

Jenže teď se situace znovu obrátila. V důsledku nejrůznějších regulací už se menším bankám podnikání nevyplatilo, a tak různým způsobem skončily. Některé se nechaly odkoupit, jiné samy zavřely krám, ovšem výsledek je bohužel vysoce negativní. Celé hřiště mají totiž v moci opět velcí hráči, kteří si teď budou diktovat podmínky.

Pravděpodobně nehrozí, že by se vrátily tak absurdní poplatky, jaké byly například za vedení účtu nebo za příchozí transakce, ovšem je třeba se připravit na to, že budou růst nejrůznější skryté poplatky. Ty zákazníci tolik nevidí, a tak je možná ani tolik nebolí. To však neznamená, že v jejich důsledku nemůžete prodělat nemalé peníze.

S nadcházející sezónou dovolených budou mít české banky opravdové žně. Stačí se totiž podívat na jejich kurzovní lístky, respektive na to, za kolik prodávají například eura nebo jiné měny, které lidé potřebují k placení v cizině. Možná si říkáte, že když nesměňujete hotovost ve směnárně, nemůžete nic prodělat. Ale chyba lávky, s každou transakcí, kterou provedete platební kartou v zahraničí, si na vás banka pořádně namastí kapsu.

Mastné a skryté poplatky

Největší banka v podobě České spořitelny totiž aktuálně jedno euro prodává za 25,635 Kč, a to v době, kdy jeho skutečná hodnota je 24,98 Kč. To znamená, že za každé rozměněné euro v důsledku transakce nebo výběru z bankomatu platíte o nějakých 64 haléřů více. To je přirážka ve výši přibližně 2,5 %. Podobně jsou na tom i další banky, jako je ČSOB nebo Komerční banka.

Co to ale znamená v reálu? Pokud tak na dovolené vydáte například 100 tisíc korun za ubytování, jídlo a další služby, zaplatíte nějaké 2500 Kč vaší bance. To je částka, kterou získá jen díky tomu, že jedete na dovolenou a využíváte její služby.

Čtěte také: Banky v Česku začaly dělat lidem hroznou věc. Jde o velké peníze

Při dnešních cenách přitom mnozí na letní dovolené utratí ještě podstatně více, ale tuto ztrátu už si můžete sami bez problémů spočítat. Pochopitelně na to existují řešení. Využívejte například karty Revolut nebo Curve, které vám umožní platit v obchodech a vybírat z bankomatů bez kurzové přirážky.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *