23/05/2024

Uplynul téměř rok od momentu, kdy se stát rozhodl investovat nemalé prostředky do podpory české gastronomie. Navzdory tomu, že podobný krok jeho představitelé nejprve odmítali, nakonec kývli. O čem je řeč? O nehorázném požadavku gastronomického průvodce Michelin, aby mu stát uhradil nemalý poplatek za to, že bude nadále mapovat tuzemskou kulinářskou scénu.

Nehorázný poplatek

Zprvu se to jevilo jako nemístný až humorný požadavek, který nestojí snad ani za komentář. Jenže pak se rozproudila debata a především se za své zájmy začaly prát těžké váhy tuzemské gastronomie v čele s podnikatelem Zdeňkem Pohlreichem. Ten všude, kde chodil, tvrdil, že je potřeba Michelinu zaplatit a nakonec i poslal vládě dopis, ve kterém formuloval, proč je nutné tak učinit.

Vše se pochopitelně argumentačně neslo v duchu toho, že to podpoří turismus. Nakonec to překvapivě dopadlo ve prospěch restauratérů. Jenže poplatek nebyl vůbec malý. Zaplatit 50 milionů korun soukromé instituci za příslib toho, že bude zemi pokrývat ve svých výstupech, to je skutečně na pováženou. Druhá věc je ta, že pokud by se tak učinila v bohatých časech, asi by se nad tím mávlo rukou. Jenže stát si na tento výdaj musel fakticky půjčit, jelikož nezvládá pokrývat ani své základní potřeby. Navíc byly desítky milionů vyplaceny v době, kdy stát lidem oznamoval, že se musí uskrovnit a připravoval na ně konsolidační balíček.

Teď se přitom naplno ukazuje, jaký nesmysl to byl. Podle smlouvy, kterou s Michelinem uzavřelo Ministerstvo pro místní rozvoj, začala teprve v dubnu vznikat analýza stavu české gastronomie. Jen za tento prvotní krok, který je úplně zbytečný, si společnost provozující gastronomického průvodce naúčtovala téměř čtyři miliony korun.

Profitovat budou ti nejbohatší

A teď se podržte. Michelin nebude mapovat celou scénu restaurací v České republice. Z analýzy by mělo vzejít pár, které bude sledovat a u kterých vydá nějaké hodnocení. Případně může česká strana dodat výběr podniků, které chce do průvodce zahrnout.

To vypadá všelijak, jen ne jako nezávislé hodnocení, které by mělo potenciál odkrývat skryté klenoty na gastronomické scéně. Jistě, že se do průvodce Michelin dostanou podniky Zdeňka Pohlreicha a dalších mediálně známých šéfkuchařů. Těm se bude dařit ještě lépe, a to na úkor ostatních, a navíc ještě za peníze daňových poplatníků.

Čtěte také: Televize Prima vyběhla s Pohlreichem. Udělal strašný průšvih, to je konečná

Bylo by na místě tuto šarádu s Michelinem co nejdříve vypovědět a jednoznačně si říct, že tato značka už nemá s nezávislým hodnocením restaurací do činění. Pokud navíc chcete dnes najít slušný podnik, uděláte nejlépe, pokud se podíváte na uživatelské recenze, které najdete například na Googlu nebo Tripadvisoru. Ty mezi podniky nedělají rozdíly a hodnocení najdete úplně u všech.

Foto: Shutterstock

3 názory u článku “Stát vyhodil 50 milionů korun do kanálu. Pohlreich slaví, vydělá ještě více peněz

  1. Pracuji v gastru 31 let a nesouhlasím s jakýmikoliv platbami hodnotitelům naší práce. Je to nesmysl, ať si na sebe vydělají sami.

  2. Zbytečně vyhozené peníze. Všem muselo být od začátku jasné, že toho budou mít prospěch jen restauratéři.
    Oni jsou tak chudí, že jim stát z peněz daňových poplatníků musí platit reklamu? Peníze měly být využity na jiné potřebné věci. Ti, kdo z toho mají prospěch by peníze měli vrátit.

  3. Svého času mi byl Pohlreich celkem sympatický i přes své chování vesnického hulváta, kterým se snažil napodobovat někoho jiného. Dnes je spíš k pláči. Možná by měl hlavu a ruce začít znovu používat v kuchyni a přestat ze sebe dělat tv kašpárka. A peníze pro Michelina? Vše vrátit, naprosto zbytečný a neomluvitelný výdaj,užitečný možná pouze pro 3-4 podniky .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *