13/06/2024

V České republice je zvykem, že kdo dosáhne věku pro odchod do důchodu, tak okamžitě odchází ze svého zaměstnání, jakkoliv tam mohl být nadále prospěšný, a odebírá se na vytoužený odpočinek. Vlastně můžeme říct, že jsme si důchodovým systémem poněkud pokřivili pracovní trh, jelikož spousta lidí by klidně mohla dále setrvat v práci, ale jelikož se jim nabízí penze, tak po ní sáhnou a už nic nedělají.

Ať se to vyplatí

Ministerstvo práce a sociálních věcí si teď v rámci velkých důchodových změn dalo za cíl tuto situaci od základů změnit. Odchod do důchodu by měl být nově vnímán jen jako jedna z možností, kterou lze za určitých okolností zvážit, ale která nemusí být v daný moment uplatněna. Naopak, může se odsunout na později a daný člověk může setrvat v zaměstnání.

Pravdou totiž je, že dnes k tomu Čechy nic moc nemotivuje. Pokud neodejdou do penze a nadále pracují, připraví se tak o důchod za dané roky a nedostanou na oplátku prakticky nic navíc. To by se však mělo změnit. Kromě toho, že s každým dalším odpracovaným rokem se jim zajímavě zvýší důchod, by měla být zavedena také novinka v podobě odpadnuvší povinnosti platit důchodové pojištění.

Kdo už je zkrátka v důchodové věku a takzvaně “přesluhuje v práci”, neměl by už si na důchod odvádět žádné pojištění, jelikož už do systému odvedl dostatek. To potom způsobí, že tato složka mu z hrubé mzdy zůstane i v té čisté. Reálně to bude znamenat, že si pracující penzisté okamžitě polepší o tisíce korun každý měsíc.

Seniorů přibývá

Je třeba zohlednit také demografický vývoj. Jak vyplývá z průzkumu společnosti Manpower Group, v roce 2030 bude přes 80 % zaměstnanců starších 50 let. Tento poměr se bude nadále zvyšovat a potom v daných číslech začne překračovat ještě vyšší věkové hranice.

Z tohoto vývoje poměrně jasně vyplývá, že se ekonomika bez pracujících důchodců jednoduše neobejde. V některých sektorech je to ostatně patrné už dnes. Lidé zde pracují ve velmi pokročilém věku, a když odejdou, jednoduše za ně není náhrada.

Čtěte také: Důchodci v Česku jsou vzteky bez sebe. V obchodech jim zruší velmi důležitou věc. Budou ztracení

Stát zkrátka musí vytvořit takové prostředí, ve kterém nebude docházet k tak masivnímu čerpání z důchodového systému a který zároveň dokáže udržet zaměstnance v pracovním životě. Důležitý však bude i důraz na rekvalifikace, jelikož se ukazuje, že doby, kdy člověk pracoval v jednom povolání desítky let, už jsou pravděpodobně pryč.

Foto: Shutterstock

3 názory u článku “Důchodci budou muset zpátky do práce. Stát pro ně chystá práci, jinak to nepůjde

  1. Nic nového. Kdo chtěl a mohl pracovat i po vzniku nároku na důchod, tak mohl a každý to věděl. To že většina si vybrala odchod do duchodu je proto, že už síly ubývají a nastává čas opotřebení organismu. Mladí, kteří plodí nové zákony nemají ani tušení jak staršímu člověku je. Už jen to, že denně musite jít do práce, vás neskutečně vysiluje. Koledujete si o infarkt a to je to, co by státu vyhovovalo.

  2. ,,Důležitý však bude i důraz na rekvalifikace, jelikož se ukazuje, že doby, kdy člověk pracoval v jednom povolání desítky let, už jsou pravděpodobně pryč.”….Pracuji v jednom povolání (u jednoho zaměstnavatele) 41 let takže pravděpodobně ta doba ještě pryč není a mám u tohoto zaměstnavatele pracovat ještě 6 let.

  3. Tak zajisté kdo sedí na prdeli celý život v práci pokud ho nesemele nemoc tak do 70 vydrží možná pokud se ráno postaví. Lidé kteří ráno stávají na 4h na 5h dělají 12h 6 dní v týdnu nemaj šanci vydržet ani do 65. Tyhle články jsou urážka poctivých lidi pracujících. Zvedněte daně bohatým, bankám uberte si platy milionové ve vládě za nic dělání zrušte EU a darmožrouty kteří tam sedí a za 5 let sezení na prdeli a tlachani o plastových víčkách jestli s poutkem nebo bez a berou milionové vysluhy za nic. Vzbuďte se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *