Návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky vzbudil rozruch: důchodový věk se má pro současné pětadvacátníky posunout až na 70 let. Tento plán, který představila vládní pětikoalice, vyvolal obavy zejména mezi mladší generací, která se obává o své důstojné stáří. Jaké jsou důsledky této reformy a co na to říkají odborníci?
Propočty a kritika České demografické společnosti
Podle České demografické společnosti (ČDS), která analyzovala návrh ministerstva, bude věk odchodu do důchodu pro současné třicátníky 69 let a pro padesátníky 66 let. ČDS tento postup považuje za nerovnoměrný a rizikový. Podle jejich propočtů nezohledňuje nárůst naděje dožití ve věku 65 let rovnoměrně mezi generacemi.
„Zvyšování důchodového věku podle návrhu MPSV je nerovnoměrné a různé rozdíly mezi jednotlivými generacemi neodpovídají prakticky stejným mezigeneračním rozdílům nárůstu naděje dožití ve věku 65 let,“ uvádí ČDS ve svém stanovisku. Navíc varuje, že takový systém může přinést netransparentnost a bezdůvodné rozdíly v očekávané době pobírání důchodu mezi generacemi.
Alternativní návrh ČDS
ČDS navrhuje, aby se odchod do penze prodlužoval pomaleji – o měsíc za každý rok. Ministerstvo práce a sociálních věcí tento návrh zvažuje a propočítává jeho možné dopady. Zda budou připomínky ČDS zapracovány, zatím není jisté.
Mechanismus navázání důchodového věku na naději dožití
Aktuálně platí, že věk pro odchod do důchodu se neustále zvyšuje a měl by se v roce 2035 zastropovat na 65 letech. Jurečkova důchodová reforma však počítá se zrušením tohoto stropu a zavedením mechanismu navazujícího důchodový věk na dožití. Důchodový věk každého ročníku narození bude navázán na naději dožití 50-ti letých osob v roce, kdy daná generace dosáhne 50 let věku.
Politická situace kolem důchodové reformy
Vládní koalice zdůrazňuje, že se snaží dosáhnout shody s opozicí na této důchodové reformě. Místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová však tvrdí, že není o čem jednat, pokud vláda nehodlá ustoupit ze svých požadavků.
Vývoj věku odchodu do důchodu
Z historických údajů vidíme, že věk odchodu do důchodu se postupně zvyšoval. Například muži narození v roce 1936 odcházeli do důchodu ve věku 60 let a 2 měsíců, zatímco ženy se stejným rokem narození bez dětí odcházely do důchodu v 57 letech. Postupným zvyšováním se pro ročník 1972 věk odchodu do důchodu posunul na 65 let a 7 měsíců pro muže a ženy bez dětí.
Co nás čeká v budoucnosti?
Pokud bude návrh schválen, důchodový věk se bude nadále zvyšovat a současní pětadvacátníci budou moci odejít do důchodu až v 70 letech. Tento krok vyvolává mnoho otázek a nejistot, zejména v souvislosti s pracovním trhem, zdravím populace a kvalitou života ve stáří.
Jurečkova reforma důchodového systému přináší mnoho změn a výzev. Jak se s nimi vyrovnáme, ukáže až čas.
Foto: Freepik, zdroj: Lidovky, Czechdemography
Jurečka je nejhorší ministr a bezohledný člověk!! Tohle může vymyslet jenom primitivní člověk! A zkusím makat do 70 manuálně! Bych je chtěla nahoře vidět! Už aby konečně padla tahle vláda!
Je vidět že pan Jurečka tlacha nesmysly.Tu práci kterou dělá a jemu podobní by měli přenechat mladším,protože je vidět ,že jim to nemyslí,V těch vysokých letech už jsou lidé nemocní a výkon už je špatný.Pokud by v práci lidé zvedali jen ruce na hlasování tak by to šlo,ale pokud budou manuelne makat tak to budu chtít vidět.Je vidět že pan Jurečka vidí jen peníze, ale zdraví ne.Co bude platný člověk v zaměstnání když bude věčně nemocny