24/06/2024

Není tomu tak dávno, kdy se řešilo, že běžný člověk na hypotéku a vlastní bydlení nedosáhne. Že v Praze a větších městech přichází trend ze zahraničí a to – bydlení v pronájmu. Situace se však ještě více vyhrotila a v Praze začíná být problém i sehnat nájemní bydlení.

Dostupný pronájem

Převážně mladí lidé, kteří se osamostatňují, si začínají pronajímat byty v okolních městech s dobrou dopravní dostupností a každý den do Prahy dojíždějí. Zda však vznikají další náklady na dojíždění. Někteří přistupují i na sdílené pronájmy. V současné době se průměrné nájemné za byt 2+kk v Praze pohybuje okolo 16.000 až 20.000 Kč a například v Hradci Králové se cena za stejný byt pohybuje mezi 8.000 až 12.000 Kč.

Řešení?

Současnou bytovou situaci je možné řešit například podporou výstavby takových bytů, kde nájem bude regulovaný státem. Takové byty mohou být i developerské, kdy stát/město by s developerem spolupracovala. Město se může zaměřit na sociální bydlení. Tedy bydlení určené pro lidi s nízkým příjmem nebo pro specifické skupiny obyvatel (mladé rodiny, senioři, zdravotně postižení,). V Praze je mnoho iniciativ a programů, jak lidem nabídnout dostupnější bydlení, přesto je zde velký nedostatek těchto bytů. Další variantou je sdílené bydlení, kdy jeden byt či dům sdílí vícero lidí. V zahraničí se objevuje i sdílené bydlení např. matek samoživitelek s dětmi a seniory. A již zmiňované dojíždění z okolních obcí či měst, může být pro mobilní osoby také cestou, jak využívat možnosti Prahy a přitom mít dosažitelné bydlení.

Foto: Shutterstock

Developerské projekty

Developeři využívali k zastavění převážně průmyslové objekty, nicméně v posledních letech se výstavba postupně přesunula do okolních měst. Developeři si ke své výstavbě volí místa s již dobrou dopravní dostupností – například přímý vlak, autobus do Prahy. Staví se jak bytové jednotky tak i vily či rodinné domky. Například v Jinočanech vyroste developerský projekt s 200 byty a 4 vilami. Staví se ale i v Kladně, Mělníku, Brandýse. Je nutno podotknout, že i přes lokalitu mimo Prahu jsou ceny za tyto byty také velmi vysoké. Skýtají v sobě i dost výhod oproti pražským bytům – například menší klidnější město, přesto s výbornou dostupností do Prahy, více zeleně, více bezpečno a další.

Foto: Shutterstock, zdroj: Deloitte, Cenovamapa, Tvujspravce