23/04/2024

Asi bychom našli jen málo výhod, které nám přinesly drahé energie. Když se ale hodně zamyslíme, možná přijdeme na zajímavou skutečnost, že to nebylo jen vyloženě špatné. Mnozí například zjistili, že elektřina a plyn mají určitou hodnotu a že by možná nebylo od věci s nimi šetřit, když jde o omezené zdroje. Něco takového se do té doby v Česku příliš nenosilo a teď to některé přeci jen přimělo k úsporám, ať už takovým, které vyžadovaly rekonstrukci nemovitosti nebo jen toho druhu, že uvažujete nad spotřebou jednotlivých spotřebičů.

Co je hlavní problém?

Do budoucna bude problémem především elektřina, jelikož na ni v podstatě celá země přechází. S plynem už se zase tolik nepočítá. A ačkoliv cena elektrické energie na burze výrazně poklesla, dodavatelé se k nějakému zásadnímu zlevnění nemají, za čímž stojí i vyšší distribuční náklady a investice do celé soustavy. Vyššími cenami nám chtějí také říct, že je třeba šetřit i nadále.

Pravdou ale je, že řada domácností se ve spotřebě svých spotřebičů příliš nevyzná a používá je špatně. Mnozí se domnívají, že nejvíce elektřiny odebírají velká zařízení, jako je lednice, pračka, sušička nebo myčka nádobí. Opak je však pravdou. Tyto spotřebiče jsou dnes velmi úsporné, a i když běží dlouho či dokonce permanentně, zase tak velký zásah do rozpočtu to není.

Energeticky mnohem náročnější jsou spotřebiče menší, které mají vysoký příkon. Typicky jde třeba o mixéry nebo rychlovarné konvice, jež mohou mít příkon i kolem 2500 wattů. Jakmile takový spotřebič aktivujete, jako byste sledovali doslova mizející peníze před očima. Proto se vyplatí třeba konvici nenaplňovat příliš, ale jen tak, jak skutečně potřebujete. Pokud totiž jede minuty navíc, bude vás to stát hodně peněz. To samé platí i o indukční desce, která je zřejmě vůbec nejžravějším kouskem v domácnosti.

Foto: Shutterstock

Přijde nehezké vyúčtování

Češi ovšem stále nepochopili i jinou důležitou věc. Na západ od našich hranic je zcela běžné vypínat spotřebiče natvrdo, jelikož tam každý dobře ví, že pohodlí takzvaného pohotovostního režimu stojí nemalé peníze. V menší míře to platí i o nabíječkách, které jsou permanentně zapojeny v zásuvkách.

Čtěte také: Lidl začal prodávat solární panely na balkon. Elektřinu už si tak může zadarmo vyrábět opravdu každý

To vše neustále odebírá elektřinu, a přestože jen v malém množství, při vysokém počtu spotřebičů a permanentní době zapojení to znamená, že se na konci roku také nemusíte doplatit. Respektive váš účet za elektřinu bude zbytečně vysoký.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Co vám v bytě nejvíc žere proud? Nejde o lednici ani pračku, ale velkou chybu Čechů. Na konci roku 2024 přijde účet, který už vás odrovná

  1. Většina moderních spotřebičů má v pohotovostním režimu velmi malou spotřebu a za cely rok to dělá maximálně pár korun. Starší spotřebiče mají větší spotřebu, ale i tam to dělá maximálně desítky korun za rok. Indukční deska je nejlevnější způsob vaření a je levnější než plyn, nebo klasické elektrické sporáky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *