15/06/2024

Chorvatsko je ve zvláštní situaci. Na jedné straně se do země snaží nalákat co možná nejvíce turistů, přičemž doufá, že letošní sezóna bude po té loňské nepříliš povedené opět rekordní. To znamená, že přijede více lidí než kdy předtím. Na straně druhé ovšem řadě úřadů či samospráv rostoucí turistický ruch vadí. Reagují tak na podněty místních, kteří si stěžují, že už se v některých oblíbených městech nedá pořádně ani bydlet.

Připravte se na novinky

Jsou tak zaváděna nejrůznější opatření, která míří přímo proti turistům a jejich oblíbeným aktivitám. To není nic moc příjemného, jelikož hrozí, že dostanete pokutu, ani nebudete vědět za co. V každé lokalitě totiž může platit něco trochu jiného.

Jedním z měst, které do toho šlapou opravdu tvrdě, je Dubrovník. Ten zavedl protihluková opatření, která se týkají například toho, že by lidé na ulicích neměli hlučet, což je věc zejména nočních hodin, kdy to před restauracemi opravdu žije.

Ovšem pozor si musíte dát i na svá zavazadla, která mohou vydávat nepřiměřeně vysoký hluk. Ono se to nezdá, ale pokud po dlažbě veze dvacet turistů svůj kufřík na kolečkách, potom to vydává skutečně hodně decibelů, které jdou přímo do oken místních obyvatel.

Je proto potřeba si dát pozor, že nově v Dubrovníku a dalších chorvatských městech nesmíte vozit svůj kolečkový kufr tam, kde je dlažba. V takových případech je potřeba ho vzít do ruky a nosit. Jenže to není všechno. Město totiž zakázalo i to, aby se objemná zavazadla nosila městem na delších úsecích. V přeplněných ulicích už to samo o sobě způsobuje problémy.

Samá omezení

Pravděpodobně si říkáte, jak se dostanete do hotelu nebo apartmánu. Město naštěstí připravilo řešení. Svá zavazadla jednoduše necháte na místech, kde je vyzvedne rozvážková služba a následně dopraví do vašeho ubytování. Bude to ale pochopitelně zpoplatněno. Další možností je vzít si z letiště nebo nádraží taxi, ale to je opravdu hodně drahé. A můžete se spolehnout na to, že po zavedení tohoto opatření tato služba ještě více zdraží.

Popravdě toho mám plné zuby. Už loni nás neustále upozorňovali, že něco nesmíme, že je to nově zakázáno a tak dále. Fakt nerozumím tomu, co pořád vymýšlí, aby turistům házeli klacky pod nohy,” stěžuje si paní Anežka, která s rodinou jezdí do Chorvatska pravidelně.

Dubrovník nechal také nainstalovat hlukoměry do restaurací. Bude na jejich provozovatelích, aby zajistili, že se z podniků nebude linout přílišný hluk. Pakliže by stanovené limity překračovaly, dostanou pokutu. To bude poměrně velký problém pro všechny ty divoké party, které jsou tak oblíbené.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Chorvatsko v roce 2024 drsně přitvrdilo. Zakázali tu oblíbená zavazadla Čechů

  1. Kdo chce na dovču do Chorvatska tak raději 2 rance peněz.😂😂😂👍👍👍

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *