13/06/2024

Situace českých firem není vůbec jednoduchá. To si stále uvědomuje opravdu málokdo, jelikož každý vidí jen stále velmi nízkou nezaměstnanost. Jak ale upozorňují odborníci, vše se může rychle změnit. A kdo ví, možná už byl bod zvratu překročen a teď uvidíme více příběhů podobných tomu, který je popsán na následujících řádcích.

Firma má problémy

Zcela nečekaně totiž velkou část svých zaměstnanců propouští úspěšná společnost Zetor Tractors, která provozuje výrobní závod v Brně. Tam dosud zaměstnával nějakých 300 lidí, ovšem více než polovina dostane výpověď. Konkrétně jde o 160 pracovníků, kteří poletí na dlažbu. To není vůbec malý počet, aby mohl být okamžitě absorbován dalšími výrobními podniky v regionu, natožpak když i ony často prožívají větší či menší krizi.

Tradiční výrobce traktorů totiž potřebuje snížit náklady, což se mu tímto a dalšími opatřeními podaří o nějakých 200 milionů korun. Nelze si však nevšimnout brutálního seškrtání pracovních pozic. To těžko udělá firma, která chce pouze zefektivňovat náklady. Takové kroky činí společnosti mající určité problémy.

A ty tady skutečně jsou. Zetoru totiž v posledních deseti letech klesají tržby, což se nedaří zvrátit. Traktorů firma prodává stále méně, což je na pováženou, jelikož zahraniční konkurenci se v tomto ohledu poměrně daří. Ovšem když i české zemědělce vidíte jezdit na traktorech značek John Deere nebo Fendi, je něco špatně.

Jede to z kopce

Propouštění se podle informací ze strany odborů týká také mnoha zaměstnanců, kteří mají pár let před důchodem a se společností Zetor spojili celou svou profesní kariéru. Jsou to opravdoví odborníci a také srdcaři. Teď už tu ale pro ně není místo.

Právě zaměstnanci v seniorním věku budou mít potíže sehnat si zaměstnání jinde. A to v době, kdy se zhoršily podmínky pro odchod do předčasného důchodu. Nebudou to tedy mít jednoduché. Zetor alespoň slibuje, že jim vyplatí nadstandardní odstupné a poskytne pomoc při hledání nové práce.

Čtěte také: Češi poletí ve velkém na dlažbu. Jurečka už oznámil, co se tady bude dít. Držte si klobouky

Pravdou je, že Zetor dramaticky snižuje stavy dlouhodobě. V roce 2014 tu pracovalo 786 zaměstnanců a po nejnovějším kole propouštění to bude už jen 140 lidí. Za pouhých deset let je to opravdu strmý sešup. Není divu, že se spekuluje o kompletním uzavření provozu.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *