25/05/2024

Česká republika vstupuje do velmi nejistého období, na jehož konci bude s velkou pravděpodobností vypadat úplně jinak než teď. Hovoří se o velké transformaci tuzemské ekonomiky, která se musí povést, jinak si zaděláme na vleklou krizi, která může trvat i desítky let. Důvodem je především to, že se mění svět kolem nás a potřeba se tomu přizpůsobit.

Rušení pracovních míst

Česko dlouhou dobu profitovalo z toho, že platilo za poměrně levnou a výkonnou destinaci pro takzvané montovny. Ty sice byly stále sofistikovanější a například mladoboleslavská Škodovka je opravdovým klenotem, ale stále to nebyla práce s tou nejvyšší přidanou hodnotou. Výhodou bylo, že to lidem zajistilo velmi slušný životní standard, jakkoliv nebyl takový, jaký je běžný v západních zemích.

Tento model ovšem narazil na své hranice, což souvisí s průmyslovou změnou v celé Evropě, ale také s tím, že Česká republika už není levná. Odboráři v Mladé Boleslavi si opět vyjednali rekordní bonusy, a to navzdory tomu, že automobilka už neprožívá tak růžové časy jako v minulosti a navíc má velmi nejistou budoucnost.

Očekává se rovněž velký nástup digitalizace a robotizace práce. Ministr práce a sociálních věcí proto už varoval, že v příštích sedmi až osmi letech bude zrušeno 300 tisíc pracovních míst, což povede k tomu, že tito lidé budou bez náhrady propuštěni. Jenže to ani zdaleka není všechno. Odhaduje se také, že u milionu pracovních pozic bude významně změněna náplň práce. Zaměstnanci se tomu budou muset přizpůsobit, jinak budou propuštěni.

Je třeba na sobě pracovat

Ministerstvo práce proto chystá posílení programů pro rekvalifikaci. Předně jde o to, aby lidé posílili své schopnosti a znalosti v digitální sféře. Jsou na to vyčleněny miliardy korun a už dnes je možné se na řadu rekvalifikačních kurzů přihlásit, a to s významnou podporou státu.

Čtěte také: Do Česka se vrací povinná práce. Zapomeňte na to, že se budete flákat. Pořádně se přitvrdí

Spousta lidí se nechce učit novým věcem, ovšem přesně tací budou mít velké problémy. Mnozí si třeba ve svých 50 letech řeknou, že už to nějak do důchodu doklepou, jenže ona je to ještě poměrně vzdálená doba. Pokud by například za tři roky přišli o práci, budou ve velkých potížích najít si novou, jelikož zaměstnance bez patřičných schopností nikdo chtít nebude.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Češi poletí ve velkém na dlažbu. Jurečka už oznámil, co se tady bude dít. Držte si klobouky

  1. Za všechno může tato vláda!Na co sáhla to Včetně věčného zadlužování naší země díky Ukrajině!
    Kdyby jsme vystoupili EU tak jsme na tom daleko líp!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *