23/05/2024

Od 1. ledna 2024 došlo k důležité změně v systému předčasných důchodů. Lidé, kteří odpracovali více let, než je požadováno pro standardní nárok na důchod, si nově mohou spočítat předčasný důchod s nižším krácením.

Co se změnilo a koho se změna týká?

Do konce roku 2023 se předčasný důchod krátil za každý měsíc předčasného čerpání o 0,5 %. To znamenalo, že čím dříve člověk odešel do důchodu, tím nižší důchod pobíral. Nová pravidla zavádějí progresivní systém krácení, který zohledňuje délku odpracovaných let.

Změna se týká všech, kteří dosáhnou důchodového věku v roce 2024 a později a kteří odpracovali více let, než je požadováno pro standardní nárok na důchod.

Fungování v praxi

Pro osoby, které dosáhnou důchodového věku v roce 2024 a později a odpracovaly o 1 až 2 roky více, než je požadováno pro standardní nárok na důchod, se krácení za každý měsíc předčasného čerpání snižuje o 0,1 %. To znamená, že za každý měsíc předčasného čerpání budou dostávat o 0,1 % více peněz, než by dostávali podle starých pravidel.

Pro osoby, které dosáhnou důchodového věku v roce 2024 a později a odpracovaly o 3 až 4 roky více, než je požadováno pro standardní nárok na důchod, se krácení za každý měsíc předčasného čerpání snižuje o 0,2 %. A tak dále, až do maximálního snížení krácení o 0,5 % pro osoby, které odpracovaly o 11 a více let více, než je požadováno pro standardní nárok na důchod.

Příklad: Paní Nováková dosáhla důchodového věku v roce 2024 a odpracovala 35 let a 6 měsíců. To je o 1 rok a 6 měsíců více, než je požadováno pro standardní nárok na důchod. Pokud by odešla do důchodu o 2 roky dříve, tedy v 62 letech, krácení by se u ní snížilo o 0,2 % za každý měsíc předčasného čerpání. To znamená, že by dostávala o 0,2 % více peněz, než by dostávala podle starých pravidel.

Foto: Freepik

Závěr

Změna systému předčasných důchodů v roce 2024 je pozitivní zprávou pro všechny, kteří odpracovali více let, než je požadováno pro standardní nárok na důchod. Nová pravidla zavádějí progresivní systém krácení, který zohledňuje délku odpracovaných let a umožňuje těm, kteří pracovali déle, pobírat předčasný důchod s nižším krácením.

Pokud uvažujete o předčasném odchodu do důchodu, je důležité si spočítat, jak se vás nová pravidla týkají. Více informací naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Foto: Freepik, zdroj: SeznamZpravy, CSSZ, Kurzy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *