15/06/2024

Evropský parlament nedávno přijal důležité nařízení, které zakazuje likvidaci neprodaného oblečení. Toto rozhodnutí, které bylo schváleno ve Štrasburku, má potenciál výrazně ovlivnit módní průmysl a přístup k udržitelnosti. Zákaz likvidace neprodaných textilních výrobků by mohl být v budoucnu rozšířen i na další produktové kategorie, včetně elektrospotřebičů.

Proč se ničí neprodané oblečení?

Některé luxusní značky byly nechvalně proslulé ničením vráceného nebo neprodaného oblečení. Tato praxe byla často motivována snahou o udržení exkluzivity a vysoké hodnoty produktů. Značky jako Burberry nebo H&M se ocitly pod palbou kritiky poté, co bylo odhaleno, že zničily obrovské množství neprodaného zboží. Burberry veřejně přiznala, že během pěti let spálila oblečení v hodnotě 90 milionů liber. Po silné veřejné kritice společnost v roce 2018 oznámila, že s touto praxí skončí a bude se snažit neprodané zboží vrátit do prodeje se sníženou cenou.

Podobně H&M čelila kritice za ničení neprodaného zboží. Firma reagovala zdůrazněním svého závazku k udržitelnosti a zlepšení řízení přebytečného zboží. H&M zavedla nové ekoznačky a iniciativy na snížení odpadu a zvýšení recyklace materiálů.

Nařízení o ekodesignu chrání životní prostředí

Nové nařízení, které evropský parlament přijal, je součástí širší iniciativy zaměřené na ekodesign. Toto nařízení stanoví, že výrobky by měly mít delší životnost, měly by se snadněji znovu používat, opravovat a recyklovat. Cílem je snížit spotřebu zdrojů, jako je energie a voda, a tím chránit životní prostředí a snížit náklady spojené s výrobou.

Pomohou pasy výrobků?

Jednou z inovací, které přináší nařízení o ekodesignu, jsou tzv. pasy výrobků. Tyto pasy poskytují kupujícímu informace o péči o výrobek, jeho kvalitě a doporučeném používání. Tento krok by měl usnadnit spotřebitelům porovnávání výrobků, což přispěje k delší životnosti výrobků a snížení odpadu.

Foto: Shutterstock

Neprodané oblečení se nesmí likvidovat

Podle nového nařízení se likvidace neprodaného oblečení stane minulostí. Když si zákazník objedná oblečení přes internet, vyzkouší si ho a vrátí zpět, nebude se muset obávat, že zboží bude  zničeno. Oblečení, které není poškozené a vrátilo se v původním balení, bude moci být znovu prodáno.

Nové nařízení přikazuje, aby výrobky měly delší životnost a byly snadno znovu použitelné. To znamená, že obchodníci budou moci vrácené zboží zkontrolovat, zabalit a vrátit zpět do prodeje.

Většina obchodníků vrací zboží zpět do prodeje

Většina obchodníků již nyní přistupuje k šetrnějšímu nakládání se svými výrobky. Vrácené zboží z e-shopů je zkontrolováno, zabaleno a vráceno zpět do prodeje. Pokud zákazník zakoupí zboží v kamenné prodejně, má nárok na jeho výměnu nebo vrácení. Vrácené zboží je zkontrolováno a pokud není poškozeno, je okamžitě vráceno do prodeje. Výjimečně se může stát, že zboží se známkami poškození je prodáno za sníženou cenu.

Do budoucna se bude chránit i elektronika

Zatímco nový zákaz likvidace neprodaného oblečení se vztahuje na textil a obuv, očekává se, že bude brzy rozšířen i na elektrospotřebiče. Barbara Metzová, spolková jednatelka DUH, uvedla, že zboží jako nové a vrácené by se nemělo ničit. Zdůraznila, že zákaz ničení se musí vztahovat i na elektrospotřebiče a další výrobky náročné na zdroje, jinak bude ekologie a ochrana životního prostředí zbytečná.

Podle Metzové nestačí, aby se nové zboží místo spalování jednoduše odevzdalo k recyklaci. Úřady, které kontrolují životní prostředí, vyžadují, aby veškeré neprodané a vrácené zboží bylo znovu prodáno nebo darováno.

Zákaz likvidace neprodaného oblečení představuje významný krok k udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Tento nový přístup nejen šetří zdroje, ale také nabízí obchodníkům možnost efektivněji nakládat s vráceným zbožím a spotřebitelům jistotu, že jejich vrácené zboží neskončí na skládkách.

Foto: Shutterstock, zdroj: Kupi, iDnes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *