13/06/2024

Léto a spolu s ním také nerozlučně spojené dovolené už se rychle blíží. Češi si vybírají, kam letos pojedou na zasloužený odpočinek, přičemž se dá předpokládat, že jednou z hlavních destinací bude opět Chorvatsko, které je mezi tuzemskými turisty mimořádně oblíbené. A to navzdory tomu, že se tam v posledních letech poměrně dramaticky zdražily služby.

Nikdo to nečekal

Nejde však o jediné negativum této destinace. V poslední době se objevují zprávy, že se v Chorvatsku množí jedovaté medúzy a nově podle všeho také ryby. Úlovek jednoho z rybářů přinesl skutečně významné znepokojení, a to jak mezi místní, tak i turisty, kteří se do země chystají.

Rybáři se totiž do sítí chytil obávaný čtverzubec stříbropásý, který představuje jednu z nejjedovatějších ryb světa. “Vůbec to nevypadalo jako ryba. Mělo to ocas kočky a hlavu krajty,” vyprávěl pro server Danas rybář, kterého celá záležitost rovněž rozrušila. “Když jsem jí položil na podložku, skřípala zubama a škubala sebou. Na délku měla přibližně 50 centimetrů.

Tato ryba je pro člověka mimořádně nebezpečná. “Platí zákaz ji konzumovat, ale nesmíte se jí ani dotýkat, protože má na kožním hlenu drobné toxiny, které se mohou nadýmat. Její kůže je lemována také ostny,” uvedla Manda Papac se specializací v mořské biologii.

Kde na ni narazíte?

Podle odborníků je možné, že takovou rybu v Chorvatsku skutečně potkáte. Dobrou zprávou je, že není agresivní a nebude na vás sama od sebe útočit. Na druhé straně není ani plachá a může být na místě. Pak by mohlo někoho napadnout, že se k ní bude přibližovat. To ale není dobrý nápad, naopak je lepší se pomalu vzdálit.

Na druhé straně je pravdou, že se tato ryba pohybuje přeci jen v hlubších vodách, kde jsou alespoň desítky metrů. Na mělčině u pláže byste na ní narazit neměli. Avšak v Chorvatsku se dá koupat i ve větších hloubkách, a tam už je pravděpodobnost vyšší.

Čtěte také: Chorvatsko to zase přehnalo. První Češi vyjeli a hlásí: ceny nás poslaly do kolen, tohle se nedá zaplatit

Je přitom zajímavé, že k zachycení ryby nedošlo někde na jihu Chorvatska, kde jsou vody teplejší, ale naopak na severu u oblíbené Istrie.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *