03/05/2024

Dlouho jsme byli zvyklí slýchat, jak je český pracovní trh jedním z těch nejlepších v celé Evropě. Platilo to především z hlediska míry zaměstnanosti, která byla v posledních deseti letech skutečně rekordní. Prakticky každý, kdo chtěl pracovat, nějaké uplatnění našel. Díky tomu byla dlouhodobá míra nezaměstnanosti na těžko uvěřitelných 3 % a teprve teď se postupnými krůčky zvýšila ke stále velmi slušným čtyřem procentům.

Velmi složitá situace

To jsou čísla, která nám mohou jiné země jen závidět. Jak ale opatrně poukazují experti, není všechno zlato, co se třpytí. Pracovní trh v České republice má jiné problémy, které nejsou tak dobře vidět a které pociťují především zaměstnavatelé. V konečném důsledku to však přináší negativa úplně pro všechny.

Jde o to, že když v Česku někoho zaměstnáte a ten dokáže přečkat tříměsíční zkušební lhůtu, už se ho v podstatě nemůžete zbavit. Takový člověk může brát velmi vysoký, třeba i manažerský plat, jenže po čase se ukáže, že práci neodvádí takovým způsobem, jak si zaměstnavatel představoval. Taková situace může nastat velmi jednoduše a reálně také často nastává.

Firma však v ten moment zjišťuje, že se dotyčného zaměstnance prostě nezbaví. Ten by totiž musel závažně porušit pracovní kázeň, což má poměrně jasně daná pravidla a k čemuž obvykle nedochází. Druhou možností je potom zrušení daného pracovního místa. Jenže to není jen tak. Sice to můžete udělat jako fintu a danou pozici zrušit a pak ji znovu vytvořit. V ten moment vás ale propuštěný zaměstnanec může žalovat. A okamžitě se domáhá nejen ušlé mzdy, kdy už u vás nepracoval, ale v případě vyhraného sporu nastupuje zpět na svou pozici. Jenže vy už tam budete mít někoho nového, koho také nemůžete jen tak propustit.

Foto: Shutterstock

Odstupné za velké peníze

Dneska někoho zaměstnávat je očistec. Každý chce jenom peníze a nic moc nedělat. Reálně bychom si potřebovali ozkoušet pět lidí, než bychom jednoho vybrali opravdu nastálo. Jenže to moc nejde. Kdybych mohl, z fleku propustím deset lidí, protože nepodávají potřebný výkon,” říká pan Jaroslav, který je ředitelem středně velké firmy ve Středočeském kraji.

Ministerstvo práce a sociálních věcí však už ve spolupráci s Ministerstvem financí připravuje potřebné změny. V Česku by tak po dlouhé době mělo být možné někoho propustit i bez udání důvodu. Cílem není ani tak pomoci firmám, jako spíše udělat pracovní trh opět pružným. Je ale otázkou, zda se to opět nepokazí nějakým tím přílepkem.

Čtěte také: Úřad práce zatne tipec nezaměstnaným. Podpora v nezaměstnanosti se zpřísní

Už teď totiž zaznívají hlasy, že když se někdo tímto způsobem propustí, měl by dostat náležité odstupné. A to by nebylo pouze ve výši dvou až tří platů, jako je tomu dnes. Hovoří se o tom, že by mělo jít až o 12 platů. Potom je ale otázkou, zda by někteří zaměstnanci nebyli motivováni k tomu, aby špatně pracovali a ve výsledku dostali na ruku celoroční výplatu.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *