23/05/2024

V České republice začala od března 2024 platit skutečně významná změna. Poprvé v historii se totiž části důchodců sáhlo na jejich penze. A to takovým způsobem, že se snížily namísto toho, aby se standardně navyšovaly. Může jít o poměrně nepěkný precedens, který se potom bude využívat i na další skupiny než je ta, kterou to postihlo právě teď.

Nepříjemné rozdíly

Pravdou je, že v tomto případě je řešena jedna velká nespravedlnost, se kterou se celých třicet let od změny režimu v Česku nic nedělalo. Je to skutečně s podivem, ale někdejším pohlavárům se nechaly všechny jejich výhody, na které měli nárok, a to včetně skutečně vysokých důchodů.

K těm přišli tak, že zastávali vysoké prominentní funkce. Do nich se přitom nedostali tak, že by byli nějak zvlášť schopní, ale jednoduše proto, že byli loajální tehdejšímu režimu, což ovšem zároveň znamenalo, že se podíleli na útisku ostatních. Docházelo tak k velkým paradoxům, kdy méně schopní lidé brali vysoké platy, ze kterých potom plynou i vysoké penze, zatímco ti, kdo se nechtěli podrobit, museli vykonávat nízko kvalifikovaná povolání a v důsledku toho teď pobírají i malé důchody.

Stát se teď tento rozpor rozhodl částečně vyřešit, přičemž v důsledku toho klesnou někdejším prominentům důchodů. Odhadem má jít o několik tisíc lidí, ovšem je otázkou, zda se někteří z nich nebudou bránit a jak to celé nakonec dopadne. Podle všeho už jim ale snížené důchody začaly chodit. “Není možné, aby tehdejší prominenti i po letech finančně těžili z toho, že před listopadem podporovali totalitní režim,” zhodnotil to ministr práce a sociálních věcí.

Kolik jim vzali?

Pravděpodobně se ptáte, jakým způsobem se tyto důchody sníží. Je to velmi jednoduché. Za každý započatý rok ve vysoké funkci bude penze nižší o 300 Kč. Pakliže tak někdo v tomto aparátu působil třeba 20 let, potom přijde o celých 6000 Kč, což už může být skutečně nepříjemné.

Čtěte také: Důchody se zvýší o 4 tisíce korun za měsíc. Stačí udělat jednu věc, oznámil Jurečka. A můžete kasírovat

Ale nenechte se zmýlit. Tito lidé měli často skutečně vysoké důchody, a to tak, že přesahovaly i 50 tisíc korun. Podle některých názorů měl přijít razantnější řez, který by pro ně byl citelnější.

Foto: Shutterstock

2 názory u článku “Spoustě Čechů začaly chodit nižší důchody. Brali už moc, tak jim tisíce korun sebrali

  1. S tím se nedá víc než souhlasit a mělo se to udělat už dávno. Ale na druhou stranu jak je možné, že jsem za bývalého režimu bral jako horník v hlubinných dolech měsíčně 12 000 čistého a tento režim mě potom spočítal důchod ve výši 6 200 Kč, to je snad v pořádku?

  2. Snižování penzí ? Proč ? Kdo měl odpracovaných dostatek let a měl k tomu i Penzijní připojištění ? Tak za aktivitu bude potrestán ? Tady musí být nějaká specifikace, této věci ! To je ostuda pro státní správu ! Lidé se v důchodech moc nevyznají, od toho tady jsou dobře placení úředníci !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *