23/05/2024

Kdo by si nepřál mít v této složité době peněz nazbyt. Všechno je drahé a stále více lidí žije takříkajíc od výplaty k výplatě. Pakliže by ale získali třeba milion korun v podstatě jen tak, vytrhlo by jim to pomyslný trn z paty a oni by se mohli konečně nadechnout. Například si koupit nové vozidlo nebo vyrazit na pěknou dovolenou, na které už nebyli celé roky.

Prohledejte domácnost

Pro mnohé jedince je to něco nepředstavitelného, a to navzdory tomu, že k tomu mají blíže, než by se mohlo zdát. Většina lidí si totiž neuvědomuje, jaké může mít doma poklady. Zatímco vy něco můžete považovat za naprosté haraburdí bez jakékoliv hodnoty, někdo jiný tomu může přisuzovat skutečně vysokou cenu.

Jde o to, že dnes se sbírá celá řada různých věcí. Stačí se jen podívat na portál Aukro, jak se tam čile obchoduje s něčím, co byste označili za veteš nebo bezcenné krámy, ale lidé jsou to ochotni kupovat za desítky až stovky tisíc korun.

Na ceně přitom začínají nabírat už i věci z poměrně nedávné historie, která se odehrávala v rámci Československé socialistické republiky. To bylo období, které mnozí nazývají dobami “za bolševika”, na které nevzpomínají příliš rádi. Mnoho věcí tedy raději z paměti vytěsnili. Jenže někdo jiný považuje takové artefakty za vysoce ceněné.

Foto: Aukro

Najednou je z toho vzácnost

Možná si ještě vzpomenete, jak to tehdy chodilo, pokud jste si chtěli pořídit zboží západní provenience. To se prodávalo v takzvaných Tuzexech, kde jste však mohli nakupovat pouze za takzvané bony, neboli tuzexové poukázky. Tehdy šlo o skutečnou vzácnost, které se běžným lidem nedostávalo. Pořizovat jim ji museli příbuzní ze zahraničí nebo také nepříliš oblíbení vexláci, kteří vás vzali pořádně na hůl.

Po převratu najednou bony neměly ani hodnotu vytištěného papíru. Jenže to se teď začalo obracet. Je po nich najednou obrovská poptávka ze strany sběratelů. Například takový 50haléřový bon se v nedávné aukci dražil s vyvolávací cenou 10 tisíc korun. A na kolik byste řekli, že se vyšplhal? Lidé byli ochotni zaplatit hotový majlant a nakonec si ho odnesl ten, kdo dal 1,26 milionu korun.

Čtěte také: Česká banka ruší nejdůležitější službu. Důchodci jsou v koncích

Odborníci přitom očekávají, že tyto tuzexové poukázky ještě vzrostou na ceně. Trh s nimi se teprve pořádně tvoří. A pakliže některé máte doma, rozhodně stojí za to ověřit si, zda patří mezi ty vyhledávané.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Obchodní řetězce se podle všeho opět snaží navyšovat své ziskové marže, jakkoliv už jsou vyšponované doslova na maximum. Jenže jejich manažerům vysoké zisky podle všeho zachutnaly, a tak se je pokoušejí ještě vylepšit. Centrály v Německu je za to totiž pochválí a vyplatí prémie. Co na tom, že zákazníkům při nákupech zbydou opět jen oči pro pláč. Úleva jen na chvíli To bylo slibů, že řetězce zlevní potraviny na základě nižší daně z přidané hodnoty, kterou stát schválil právě proto, aby domácnostem ulevil. Obchody už koncem loňského roku deklarovaly, že je to nezajímá, a budou ve svém zdražování pokračovat. Nakonec je společný tlak státních institucí a veřejnosti přesvědčil, aby na oko ceny ostentativně skutečně snížily. Výsledkem potom byly zvláštní cenovky, kde se opět začalo pracovat i s haléřovými položkami. Několik měsíců byl skutečně klid a ceny nerostly, což se okamžitě příjemně projevilo v inflačních číslech, která začala klesat. Jenže tomu je podle všeho konec. Obchodní řetězce ukončily tuto pauzu a podle nových statistických dat opět zdražují. Také proto vyšla inflace za duben opět o poznání hůře, než se očekávalo. Hlavním důvodem byly právě potraviny. “Je ovšem i tak zřejmé, že řetězce zkouší na veřejnost novou habaďůru. Dramatický pokles cen zemědělců, k němuž hlavně na přelomu roku docházelo, si totiž říká o další zlevňování potravin, ne o růst jejich cen,” uvedl k tomu ekonom Lukáš Kovanda. Co se to děje? Ano, je tomu opravdu tak. Zemědělci a dodavatelé potravin skutečně zlevňují. To samé bychom tedy měli sledovat v obchodech, jenže to se neděje. Ceny se tam naopak postupně znovu zvyšují. K čemu tedy dochází? Jistě, jde o další navyšování marží na úkor zákazníků. Obchodní řetězce v České republice se podle všeho dokonale utrhly ze řetězu a odmítají plnit svou základní roli. Chtějí hlavně co možná nejvíce vydělat. Takovýto přístup je ale nebezpečný. Jakmile totiž budou muset zemědělci opět zdražovat, řetězce to využijí k ještě většímu nakopnutí cen. Čtěte také: Velký obchodní řetězec v Česku stahuje oblíbený výrobek. Nesmíte ho použít, jinak to bude hodně zlé Máme tu tedy stav, kdy ceny potravin v obchodech rostou nezávisle na tom, zda dodavatelé reálně toto zboží zdražují. Zjevně tu přestala fungovat konkurence a bude třeba určitý zásah ze strany úřadů. Jinak se z toho zkrátka nevymaníme. Foto: Shutterstock [...]
Od 1. července tohoto roku dojde k významné změně v podmínkách pro získání státního příspěvku na penzijní spoření. Pro mnoho Čechů, kteří si pravidelně odkládají na důchod, to může znamenat nutnost přehodnotit výši svých měsíčních vkladů, aby nepřišli o výhodný státní bonus. Co se mění a proč? Dosud si mnozí z nás poslali na penzijní spoření minimálně 300 korun měsíčně, což jim zaručovalo státní příspěvek ve výši 90 korun. Podle nových pravidel však bude nutné zvýšit měsíční vklad na minimálně 500 korun, aby účastníci penzijního spoření získali státní příspěvek 100 korun měsíčně. Maximální výše příspěvku se zvýší z 230 korun na 340 korun při vkladu 1700 korun měsíčně. Jak na to bez ztrát? Pro ty, kteří si momentálně nemohou dovolit zvýšit své měsíční platby, nabízí Asociace penzijních společností zajímavé řešení. Můžete si rozložit své platby tak, že v prvním měsíci každého čtvrtletí pošlete 500 korun a ve zbývajících dvou měsících po 200 korun. Tento systém umožňuje zachovat celkovou čtvrtletní úložku na úrovni 900 korun a současně získat alespoň část státního příspěvku. Proč je důležité komunikovat se společností? Penzijní společnosti musí být informováni o změnách ve výši vašich vkladů, abyste mohli získat státní příspěvky podle nových pravidel. Není tedy dostatečné jen zvýšit vklady na vlastní pěst. Změnu musíte oficiálně nahlásit své penzijní společnosti, aby byly splněny všechny podmínky pro přiznání státního příspěvku. Foto: Shutterstock Jak získat ještě více z příspěvku? Další možností, jak optimalizovat své penzijní spoření v rámci nových pravidel, je posílat první půlrok 500 korun měsíčně a druhý půlrok pouze 100 korun. Tímto způsobem posíláte do fondu stejnou celkovou částku jako dříve, ale můžete získat až 600 korun ročně od státu. Co říkají experti? Jak potvrdil Jan Sedláček z Asociace penzijních společností, tato strategie je plně v souladu se zákony a nevystavuje klienty žádnému riziku trestů či postihů. Ministerstvo financí rovněž doporučuje, aby si klienti vždy ověřili změny ve výši vkladů s jejich penzijní společností, aby se vyhnuli nedorozuměním a zajistili si nárok na státní příspěvky. Zajištění budoucnosti bez zbytečných ztrát Změna pravidel pro získání státních příspěvků může znít komplikovaně, ale ve skutečnosti jde o jednoduchý krok, který vám může pomoci zabezpečit lepší finanční budoucnost. Aktivní přístup k penzijnímu spoření a úprava měsíčních vkladů podle nových požadavků zajistí, že i nadále budete těžit z výhod, které stát nabízí. Nezapomeňte své změny vždy konzultovat s vaší penzijní společností. Váš důchod je ve vašich rukou, a díky prozíravému plánování můžete očekávat klidnější a zajištěnější stáří. Foto: Shutterstock, zdroj: e15, CSOB [...]
Manželský pár z Prahy toužil po úniku z rušného velkoměsta a snil o vlastním domě v klidném prostředí. Po dlouhém hledání našli vysněný pozemek u Prahy za několik milionů korun. Pozemek o rozloze 1200 m2 se zdál ideální – s krásným výhledem, dostatkem prostoru pro dům i zahradu a s potokem protékajícím okrajem. Bohužel jejich radost se brzy proměnila v hořké zklamání. Po bližším prozkoumání a zaměření zjistili, že polovina pozemku, cca 500 m2, se nachází v prudkém svahu a je protkaná skalnatým podložím. Stavba domu na této části pozemku by byla technicky náročná a extrémně drahá. Navíc jim stavební úřad sdělil, že na svahu s takovým sklonem není možné stavět. Ztráta investice a zničený sen Manželé se tak ocitli v bezvýchodné situaci. Investovali všechny své úspory do pozemku, o kterém se ukázalo, že je z velké části nepoužitelný. Jejich sen o vlastním bydlení se rozplynul a museli se vyrovnat s nemalou finanční ztrátou. Co dělat v podobné situaci? Tento příběh bohužel není ojedinělý. Mnoho lidí se při koupi pozemku stane obětí podvodníků, kteří jim zatají důležité informace o jeho stavu a využití. Proto je důležité před podpisem kupní smlouvy provést důkladnou kontrolu pozemku a jeho okolí. Na co se mimo jiné při koupi zaměřit? Geodetické zaměření: Ověřte si skutečnou rozlohu a tvar pozemku. Inženýrské sítě: Zjistěte, zda je pozemek napojen na inženýrské sítě (elektřina, plyn, voda, kanalizace) a zda je možné k nim připojit dům. Stavební limity: Prověřte si u stavebního úřadu, zda je na pozemku možné stavět a jaké jsou stavební limity (např. maximální zastavěná plocha, výška stavby). Břemena na pozemku: Ověřte si, zda na pozemku neváznou žádná věcná břemena (např. věcné břemeno cesty, břemeno inženýrské sítě). Geologický průzkum: Pokud je pozemek v kopci, je vhodné provést geologický průzkum, abyste se ujistili, že je stabilní a vhodný pro stavbu. Je možná reklamace? V tomto specifickém případě, kdy manželský pár koupil pozemek u Prahy, zjistil, že polovina je nepoužitelná kvůli svahu a skalnatému podloží, existuje možnost reklamace. Zda je reklamace oprávněná a jaký nárok z ní vyplývá, závisí na splnění několika podmínek. Důležité je, zda se jedná o skrytou vadu. Skrytá vada je vada, která v době převzetí věci nebyla patrná při běžné prohlídce a projevila se až později. V tomto případě by se muselo prokázat, že svažitý terén a skalnaté podloží na polovině pozemku patřily mezi skryté vady, o kterých prodávající v době prodeje nevěděl a ani o nich vědět nemohl. Reklamaci skryté vady je nutné uplatnit u prodávajícího bez zbytečného odkladu, nejpozději do pěti let od nabytí vlastnického práva k nemovitosti. V tomto případě by tedy manželský pár musel reklamaci uplatnit do 5 let od převzetí pozemku. Není tedy vše ztracené, vhodným krokem je, aby se osoba v podobné situaci obrátila na advokátní kancelář a probrala své možnosti. Závěr Příběh manželského páru, kteří koupili pozemek u Prahy a zjistili, že polovina je nepoužitelná, slouží jako varování pro všechny, kteří se chystají investovat do nemovitostí. Důkladná kontrola pozemku a jeho okolí, znalost stavebních limitů a případná pomoc odborníků vám pomohou předejít zklamání a finančním ztrátám. Foto: Shutterstock, zdroj: Advokatky, Pravniprostor [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *