04/05/2024

V České republice je zaděláno na průšvih obrovských rozměrů. Spoustě lidí podle všeho hrozí, že přijdou o své úspory. Obecně vzato jde ještě o dozvuk vysoké inflace z minulých dvou let, kdy se lidé zoufale snažili najít nějaký ten přístav pro své rychle se znehodnocující finanční prostředky.

Prodejci hrnců změnili obor

Ono není zase tak divu. Vždyť kdo by své peníze nechal ležet na obyčejném běžném účtu, ztratil by za dva roky přibližně 30 % jejich hodnoty. To znamená, že z milionu by rázem bylo pouhých 700 tisíc korun. To se mnohým také přihodilo, ale když se na to podíváme z dnešního pohledu, vlastně udělali lépe než ti, kdo se nechali zlákat nejrůznějšími nabídkami, které slibovaly garanci slušného výnosu, natožpak poražení inflace.

Teď to zřejmě nabere smutných konců. Jak totiž odhaduje Asociace pro kapitálový trh (AKAT), Čechům se do podivných finančních produktů podařilo nainvestovat minimálně 100 miliard korun. Nejeden člověk v tom má přitom veškeré své úspory, jejichž ztráta ho bude pořádně bolet.

Skoro každý prodejce hrnců je dnes investičním poradcem úplně mimo regulaci a to je myslím pro drobné investory obrovské riziko,” řekla šéfka AKAT Jana Brodani. Naráží tak na skutečnost, že se doslova roztrhl pytel s nejrůznějšími neseriózními prodejci finančních produktů, jejichž jediným cílem je vydělat pro sebe. Rozhodně nemají na zřeteli finanční zdraví klientů a míru rizika, které tito musí nést.

Přijdou drsné krachy

Z logiky věci většina takto prodávaných projektů skončí velkým krachem. Často jde přitom o tolik oblíbené dluhopisy, jinak řečeno také prašivé. Tam už se byznys řadě jejich emitentů začal hroutit, přičemž podle odborníků nás ještě hlavní fáze pádu těchto projektů čeká.

Prodejci finančních produktů totiž zjistili, že je překvapivě jednoduché přesvědčovat lidi o nejrůznějších investicích. Těží z toho, že nikdo nechce, aby se mu úspory znehodnocovaly a zároveň by rád rychle vydělal. Pokud se to navíc spojí ještě s nízkou finanční gramotností a pokoutnými záměry prodejců, je z toho najednou velmi výbušný koktejl.

Čtěte také: Češi přišli o veškeré úspory. Prasklo to, manažeři si za jejich peníze koupili luxusní auta

Mnoho lidí přitom dosud vůbec netuší, že by se o své peníze, které svěřili do rukou těchto šibalů, měli obávat. Často se o krachu dozvídají až z médií nebo tehdy, kdy jim daná společnost přestane vyplácet úrok. To už je obvykle pozdě a nedostanou se už ani k jistině.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *