14/06/2024

V České republice se objevil skutečně nebezpečný nápad ohledně citelné majetkové daně. Dalo by se nad tím mávnout rukou, kdyby ale celkově trendy nesměřovaly právě tímto směrem. Je tedy potřeba podívat se na návrhy, které nás dost pravděpodobně v určité podobě čekají v praxi.

Koho to napadlo?

Celou záležitost vymysleli Zelení, ovšem pouze pro Českou republiku. V některých zahraničních zemích už něco takového funguje, případně se chystá zavedení. Nejde o nic jiného než zdanění movitějších lidí. Vychází se přitom z jednoduchého předpokladu, že s tím budou méně majetné masy souhlasit, jak už to tak v historii několikrát bylo.

Lidem se obecně nelíbí, že má někdo desítky až stovky milionů korun, zatímco oni sami musí chodit do práce a každý měsíc jim na účet přijde třeba 50 tisíc korun, které do příští výplaty utratí a prakticky nic neušetří. Proč tedy nesáhnout na majetek těm bohatým?

Aktuální návrh počítá s tím, že by se daň platila z majetku, který přesáhne přibližně 100 milionů korun. Odborníci, kteří ho však nastudovali, upozorňují, že by se mohl vztahovat už na lidi, kteří mají majetek ve výši 30 milionů korun. A to při dnešních cenách nemovitostí není zase tak moc. Vždyť dnes stojí domky kolem Prahy s přehledem dvacet milionů a pak už by stačilo jen málo, a dotyčný by musel platit daň z majetku.

Předpokládá se, že by mohla činit nějakých 3,5 %, což je opravdu nečekaně hodně. Ze 100 milionů by tak člověk musel zaplatit daň ve výši 3,5 milionu korun. A to může být problém, pokud má tento majetek rozložen třeba do pěti nemovitostí, které mu však za rok takové příjmy ani nevygenerují.

Kdo má peníze, bude platit

Určitá majetková daň se platí v řadě zemí, ovšem obvykle dosahuje maximálně 1 % z hodnoty majetku, a i to je vnímáno jako vysoká částka. Tuzemské plány jsou tedy velmi ambiciózní a rovnostářské.

Málokdo si však uvědomuje, že by se to dotklo úplně všech. Aby něco takového bylo možné vymáhat, musely by se totiž vytvořit seznamy majetků všech občanů. Zkrátka byste státu museli přiznat, kolik máte na účtu, jaké máte nemovitosti a kolik vozidel vlastníte. Popřípadě také to, zda máte něco uloženo ve zlatě, špercích nebo kryptoměnách.

Celá tato databáze by byla velmi choulostivou záležitostí, kolem které by se navíc musel vytvořit kompletně nový aparát státních zaměstnanců, kteří by ji spravovali a kteří by dohlíželi na výběr daně.

Čtěte také: Všechno prasklo. Stát doslova vyždíme Čechy pomocí nové daně. Budete platit jako mourovatí

Ekonomové proto pochybují, že by toto opatření vůbec něco do rozpočtu přineslo. Jistě, od bohatých by se peníze vybraly, což by ke spokojenosti mnohých stačilo. Obratem by se ale utratily za nabobtnalý státní aparát. Nehledě na to, že ti opravdu bohatí lidé by svůj movitý majetek raději přesunuli někam jinam.

Foto: Shutterstock

5 názorů u článku “Češi budou hlásit státu, kolik mají na účtu a co všechno vlastní. A potom z toho kus odevzdají. Tak, a je to tady

  1. Lidé Budou hlasit své úspory?jo?No,Takže máme zpátky totalitu? a komunismus?to jsme Teda neměli tu demokracii zas tak dlouho ✌️

  2. Koukám, že už jim všem těmto “umělcům” totálně hráblo v bedně…
    Jak už jsem několikrát psala v diskuzích,ať přestanou krást a bude ve státní kase financí dost.

  3. Co zase ti zelení vymysleli ? Ten, kdo se stará a něco vybuduje tak bude platit. Je lepší vše prochlastat v hospodě. Připomíná mě to komunismus, kdy se vyplňoval dotazník, co vlastníte: auto, televizi, rádio, lednici a dokonce chodil v obci po domech pracovník ” Národního výboru ” a sepisoval, kolik chováte vepříků, slepic, kachen, králíků a pod.

  4. Nebylo by od věci, kdyby vlády sledovaly, jak ten,který k majetku přišel.
    Když poctivě, jistě ho alespoñ 3x zdanil, tak proč po třetí?

  5. Dost mě, pane redaktore pobavilo, že má někdo třeba “jen 50 000 Kč a z toho ještě neušetří ani korunu”… 😀 Co vím, většina lidí v mém okolí má rozhodně pod 50 000 Kč a i z toho, chce-li se člověk bránit inflaci, se bohužel musí odtrhovat od úst, aby si člověk něco našetřil… “Jen 50.000” mě skutečně pobavilo… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *