15/06/2024

Je skutečně dechberoucí sledovat, jak se poměry na českém pracovním trhu mění. Zatímco ještě před několika lety patřily zaměstnanci obchodních řetězců k těm vůbec nejhůře placeným profesím, dnes po žebříčku velmi rychle stoupají.

Platy rychle rostou

Obchodní řetězce se doslova předhánějí ve vylepšování platových podmínek, přičemž jeden z nich dlouhodobě zcela jasně vede. Lidl nemá problém navýšit platy prodavaček a skladníků klidně několikrát v roce, pokud se mu jich zrovna nedostává. Také proto u něj obvykle narazíte asi na nejvíce zaměstnanců na pracovní ploše nebo za kasou. To zvyšuje komfort a spokojenost zákazníků, jakkoliv i Lidl začal v poslední době poněkud nešťastně experimentovat a čas od času tlačí zákazníky, aby sami odbavili své zboží v zóně samoobslužných pokladen.

Nástupní plat na pozici prodavačky tak dnes u Lidlu činí více než 33 tisíc korun, přičemž po pár letech se dle současného harmonogramu dostane ke 40 tisícům Kč. Jenže do té doby se platová hladina v tomto řetězci opět mnohokrát zvýší, takže reálně to bude podstatně více.

Průměrná mzda dnes v České republice činí přibližně 43 000 Kč a prodavačky v Lidlu, které zde pracují alespoň tři roky, už na ní v podstatě také dosáhnou. Stoprocentně to potom platí o těch, které řetězec zaměstnává v Praze, kde poskytuje ještě lepší podmínky. V případě skladníků je potom nástupní plat přibližně 42 000 Kč a po třech letech dosahuje 50 tisíc.

Kolik si vyděláte?

To jsou částky, na které si často nepřijdou ani lidé v kancelářích, kteří mnohdy pracují na honosně znějících pozicích jako projektový nebo marketingový manažer. Z toho mohou mít jistě dobrý pocit, ovšem jejich skutečnou cenu odhaluje výplatnice, kde je mnohdy stejná nebo nižší částka, než jakou pobírají pracovníci v Lidlu.

Myslela jsem si, že vydělávám docela dobře. Mám 45 tisíc korun hrubého, ale kamarádka, která dělá na prodejně, mi říkala, že s příplatky a bonusy si přijde na podobnou částku,” líčí paní Lucie, která pracuje ve středně velké firmě jako manažerka komunikace. “To potom začnete přemýšlet, jak vás vlastně firma a společnost ohodnocují.

Čtěte také: Lidl rozjel v Česku úžasnou novinku. Češi jsou z toho na větvi, přesně tohle tady chybělo

Nůžky se přitom teď pravděpodobně začnou rozevírat více směrem k lidem, kteří pracují v obchodních řetězcích na prodejní ploše. Kancelářská práce už nemá takovou cenu. Lidí na těchto pozicích je hodně a není problém je sehnat. Oproti tomu těch, kteří umí vzít za práci, se nedostává. A to se zkrátka na platech projeví.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *