21/11/2024

České domácnosti čeká zásadní změna, která ovlivní všechny, kdo ještě využívají staré kotle na tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Do zákazu provozu těchto kotlů zbývá méně než půl roku, a mnohým tak hrozí nemalé pokuty. Jaká situace panuje v tuto chvíli a co všechno byste měli vědět, abyste předešli nejen finančním sankcím, ale i dalším možným komplikacím?

Přehled situace: Jak blízko jsme k zákazu?

Od 1. září 2024 vstoupí v platnost zákaz starých kotlů na tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Tento krok, zaměřený na snížení emisí a zlepšení kvality ovzduší, se nezadržitelně blíží. Velká část majitelů těchto zařízení ještě neprovedla potřebné změny. Konkrétně více než 150 tisíc českých domácností stále využívá zařízení, která již brzy nebudou moci používat. 

Problémy na obzoru: Nedostatek nových kotlů

Mnohé domácnosti nejspíše očekávají, že zákaz bude opět odložen, jak se to stalo již dříve. Nicméně Ministerstvo životního prostředí jasně komunikuje, že další odklad nepřichází v úvahu. Situace je tím naléhavější, že nabídka nových, ekologičtějších kotlů nemusí stačit prudce vzrůstající poptávce, která se očekává krátce před zavedením zákazu.

Zájem o nová topná zařízení zatím není výrazný, a to i přes možnost získání dotací a dalších finančních podpor pro ty, kteří by chtěli provést výměnu. 

Finanční sankce: Jak vysoké pokuty hrozí?

Pokud domácnosti neopustí své staré kotle do daného termínu, mohou čelit pokutě až 50 tisíc korun. Tato pokuta navíc může být udělena opakovaně, což dělá ze strategie “zaplatím jednou a mám pokoj” velmi rizikovou. Kromě finančních sankcí je třeba myslet i na další nepříjemnosti, jako je například nespokojenost sousedů kvůli zápachu a kouři, které starý kotel vydává.

Foto: Shutterstock

Dotace a finanční pomoc: Jak na to?

Naštěstí existují možnosti, jak si finanční břemeno nového zařízení ulehčit. Pro domácnosti s nízkými příjmy jsou k dispozici kotlíkové dotace, které pokrývají až 95 % nákladů na nové topné zařízení. Pro ty, kteří by si chtěli pořídit modernější a ekologičtější kotle, je dostupný také program Nová zelená úsporám.

Pokud jste tedy dosud nezačali uvažovat o výměně kotle, nyní je nejvyšší čas se tím zabývat. Nové zařízení nejenže přispívá k ochraně životního prostředí, ale může vám ušetřit i vysoké částky za pokuty.

Připravte se na zákaz starých kotlů a vyhněte se vysokým pokutám

Jakmile se rozhodnete pro nákup nového kotle, klíčovým krokem je zkontrolovat jeho emisní třídu. Moderní kotle, které spadají do páté emisní třídy, nabízejí nejen vysokou účinnost, ale i minimální znečištění. Nezapomínejte pravidelně sledovat, jaké kotlíkové dotace jsou k dispozici, a využijte je, aby vaše investice byla co nejvýhodnější. 

Změna na ekologičtější topné zařízení nejenže chrání životní prostředí, ale v dlouhodobém horizontu může přinést úspory a vyhnout se vysokým pokutám za porušení nadcházejících regulací.

Foto: Shutterstock, zdroj: Jakspravnetopit, srovnejto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *