15/06/2024

Tepelné čerpadlo je moderní zařízení, které dokáže získávat teplotu z okolní vody/země/vzduchu a následně ji přeměňuje na využitelný zdroj energie. Díky tomuto procesu můžete snadno vytápět svou domácnost nebo ohřívat vodu téměř zadarmo. Na co si však musíte dávat pozor a jaký typ je pro vás nejvhodnější?

Monoblok, nebo raději split?

Tento účinný typ vytápění přichází ve dvou základních podobách – monoblok a split. Každý z těchto systémů má logicky svá pro, stejně jako proti. My se nyní podíváme, jaké jsou mezi nimi vlastně rozdíly…

Monobloková tepelná čerpadla jsou typicky jednodušší. Všechny interiérové součásti systému jsou totiž vyvedené do podoby jedné exteriérové jednotky. To znamená rychlejší, levnější a snadnější instalaci. Stejně tak vám dokážou ušetřit místo v domě / na zahradě a mohou se pochlubit nenáročnou údržbou.

Mají však i své nevýhody. Pokud nastane vyloženě tuhá zima, budete se muset postarat o jejich ochranu před mrazem. Z hlediska zapojení počítejte s tím, že je nutné instalovat topné potrubí do exteriéru.

Nechte si poradit

Splitová tepelná čerpadla jsou složená ze dvou jednotek – jedné vnitřní a jedné vnější. Ty jsou propojené chladivovým potrubím.

Jasnou výhodou splitové varianty je vysoká odolnost proti mrazům. Určitě oceníte i fakt, že neuslyšíte žádný hluk (hlučná je pouze vnější jednotka). Navíc mají mnohem vyšší flexibilitu umístění.

A nevýhody? Bavíme se o složitějším systému, takže je jeho instalace dražší a časově náročnější. Navíc musíte počítat s pravidelnými zákonnými kontrolami těsnosti chladicích okruhů.

Přemýšlíte nad tím, jaká jednotka je pro vás výhodnější? Pak se mrkněte na článek tepelné čerpadlo split vs. monoblok. Ihned získáte všechny potřebné informace a inspiraci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *