05/08/2024

Pravděpodobně v každé společnosti se najdou jedinci, kteří se snaží využít každý systém na maximum. Ani systém příspěvků na bydlení není výjimkou a často se stává terčem podvodů a zneužívání. Takový je příběh Kristýny, která díky těmto praktikám bydlí v luxusním bytě za necelé tři tisíce korun měsíčně.

Šest tisíc je dobrých, ale chci víc

Kristýna se rozhodla přestěhovat do centra, aby to měla blíž do práce i ke společenskému životu. Po prohlédnutí všech nabídek pronájmů však začala být zoufalá. Bydlení v centru Brna bylo mnohem dražší, než očekávala. Začala proto přemýšlet, jak si dopřát hezké bydlení, aniž by ji to finančně zruinovalo.

S řešením situace jí pomohl kamarád, který jí poradil, aby si zažádala o příspěvek na bydlení. Kristýna si hned spočítala, jaký příspěvek by při svém měsíčním platu 30 000 čistého dostala, kdyby si pronajala garsonku. Pokud by garsonka stála 12 000 Kč plus 3 000 Kč za energie, stát by jí přispěl na bydlení 6 000 Kč. To jí přišlo fajn, ale nechtěla dávat za nájem třetinu své výplaty.

Nájem 2 271 Kč v centru Brna. A je jedno, jak toho dosáhnu

Jednoho dne dostala Kristýna nápad. Co kdyby si pronajala větší byt a na nájem by jí přispěli spolubydlící, které by státu nepřiznala? Našla krásný třípokojový byt přímo v centru. Nájem byl 25 tisíc Kč plus 5 tisíc Kč za energie. Spočítala si, že na takový byt by jí stát přispěl 7 729 Kč a okamžitě si ho pronajala. Sehnala dva spolubydlící, každý jí měsíčně platil třetinu nájmu, tedy deset tisíc. Po odečtení příspěvku tak Kristýna platila za nájem v krásném bytě v centru Brna 2 271 Kč. Byla spokojená, jak celou věc vymyslela, a to, že dosáhla tak levného bydlení podvodem, ji vůbec netrápilo. Z platu 30 000 čistého jí teď zbylo dostatek peněz na zábavu i cestování.

Foto: Shutterstock

Benevolentní kritéria hrají podvodníkům do karet

Příspěvek na bydlení je určen domácnostem, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich příjmů. Zároveň musí platit, že těchto 30 % rozhodného (čistého) příjmu není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení. Normativními náklady se myslí takové náklady, které stát považuje za přiměřené náklady na bydlení pro vaši domácnost.

Tento příspěvek má pomáhat lidem s nízkými příjmy zvládnout vysoké náklady na bydlení. V praxi lze tento příspěvek i zneužít. Relativně benevolentně nastavené podmínky pro získání příspěvku a prakticky nulová kontrola otevírají pole působnosti obcházení, taktizovaní a podvodům.

Kristýnin příběh je už za hranicí práva, ale existuje mnoho případů, kdy lidé postupují v mezích zákona, přesto je jejich jednání sporné. Není výjimkou, že si lidé pronajímají zbytečně velké a luxusní byty v nejlepších lokalitách, protože ví, že jim stát rozdíl dorovná. Příspěvky na bydlení tak často získávají lidé s průměrnými a nadprůměrnými platy. Zda je takové jednání z morálního hlediska na místě, si musí každý čtenář odpovědět sám.

Potřeba změny systému

Kristýnin příběh poukazuje na slabiny systému příspěvků na bydlení, který je snadno zneužitelný. Benevolentní kritéria a nedostatečná kontrola umožňují podvodníkům využívat výhody, které by měly být určeny těm skutečně potřebným. Je důležité se zamyslet, jak systém zlepšit, aby byl spravedlivější a efektivnější.

Foto: Shutterstock, zdroj: epravo, Uradprace, Novinky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *