21/07/2024

To bylo slibů, že se v České republice v tomto období nebudou zvyšovat daně. Dnes už je naprosto jasné, že je tomu přesně naopak. Daňová zátěž velmi rychle roste a navíc přibývají další povinné poplatky, které jsou faktickými daněmi.

Samé nepříjemnosti

Aktuálně se hojně mluví o takzvané dani z internetu, kterou bude muset platit každý, kdo má připojený mobilní telefon, tablet nebo notebook. Něco takového tu přitom dosud neexistovalo, ovšem teď se to bude zcela regulérně kontrolovat.

Za vším stojí iniciativa České televize, která se rozhodla, že už jí nestačí koncesionářské poplatky od těch, kdo vlastní televizní přijímač. Argumentuje totiž tím, že svůj obsah poskytuje i na internetu, a tak i za něj se bude muset koncesionářský poplatek platit.

Pakliže už poplatek České televizi hradíte, nic se pro vás nemění. Problém mají ale všichni ti, kdo nemají televizi, ovšem jsou nějakým způsobem připojeni k internetu. Přinejmenším prostřednictvím mobilu je to dnes prakticky každý. Odhadem jde o nějakých 600 tisíc domácností, kterým nově vznikne povinnost tuto daň z internetu, respektive koncesionářský poplatek platit.

ČT přitom chtěla po poskytovatelích internetu, aby jí aktivně hlásili, kdo je připojen. “Nesmyslné je, že stát tyto informace už dávno má – prostřednictvím Českého telekomunikačního úřadu ví o domácnostech s internetovou přípojkou. Česká televize si ale bohužel chce zjednodušovat život,” uvedl Jiří Grund, šéf Asociace poskytovatelů internetu s tím, že něco takového nepatří do 21. století. Zmínil také, že Česká televize chce lustrovat, kdo s kým žije ve společné domácnosti.

Česká televize jde po neplatičích velmi tvrdě. Skončit můžete i v exekuci.

Lidé si hodně připlatí

Nakonec to vypadá, že poskytovatelé internetu tuto povinnost mít nebudou a Česká televize si opatří data sama. V tom případě ale bude mít ztíženou verifikaci u těch, kdo jí čestně prohlásí, že internet nepoužívají.

Čtěte také: Česká televize omezí lidem vysílání. Kdo nezaplatí, koukat už se nebude

Každopádně nepůjde vůbec o nízký poplatek. Od příštího roku by se měl navýšit na 160 Kč, což by ještě šlo, ovšem nově bude jeho růst navázán na inflaci. Zatímco v minulých deseti letech se vůbec nezvýšil, teď poroste spolu s růstem všech cen v ekonomice. A to by po posledních zkušenostech s inflací pádící kolem 20 % ročně nemuselo být vůbec příjemné.

Foto: Shutterstock

2 názory u článku “Češi nevěří vlastním očím. Za používání mobilu budou platit tučný poplatek. Každý měsíc

  1. No mi víme že tu už žádná demokracie není,ta se díky těmto lidem a její přisluhovačů dávno rozpadla,kvete tu nový totalitní režim a stále se prohlubuje díky různým předpisům známých z bývalé totality a vytváření nových obyvatelstva potlačujicich totalitních norem a předpisů🇨🇿✌️

  2. To jsou svině v ČT , miliony berou a furt mají málo Moravcové, Fridrichové, Takačove i Řezníček, co si v žoldu bývalého ředitele Dvořáka nahrával jistě v Americe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *