02/03/2024

Je už naprosto evidentní, že aktuálně vyvrcholila jedna velmi zajímavá etapa pro lidi v důchodovém věku. Posledních deset let pro ně lze popsat jako zlaté časy, které už se ale jen tak nevrátí. Rychlý růst penzí totiž způsobil, že teď se musí o to více brzdit, jinak by se celý důchodový systém dostal do povážlivých potíží.

Bude to složité

Ostatně, ministerstvo práce a sociálních věcí muselo uspíšit příchod takzvané důchodové reformy, která přinese celou řadu změn. Ovšem některé se začaly odehrávat už před ní. Jde především o zpřísnění předčasných důchodů, které začaly být zneužívány a příliš zatěžovaly systém, ale také faktické zrušení automatických mimořádných valorizací, které byly nahrazeny jednorázovými příspěvky. Vše potom bylo završeno tím, že se v letošním roce důchody zvýšily jen o 360 Kč, což mnozí považovali div ne za výsměch.

A to si vezměte, že toto všechno je teprve začátek. Příští roky mohou být ještě krušnější a nejvíce to bohužel slíznou další generace důchodců. Ty se musí připravit na to, že jejich penze nebudou vůči reálným mzdám zdaleka tak vysoké. Nějaké jistě budou, ovšem odborníci upozorňují, aby lidé sami mysleli na zadní vrátka a nespoléhali se pouze na státní důchod.

Jednou z hlavních premis chystané reformy je zvýšení věku pro odchod do důchodu. Stát nakonec neurčil nějaký jednotný věk, ale přikročil k poměrně složité konstrukci, kdy se každému bude vypočítávat důchodový věk individuálně, a to na základě toho, jaká bude v danou dobu průměrná délka dožití.

Foto: Shutterstock

Přestává to vycházet

Bude se přitom vycházet z toho, že každý by měl jít do důchodu v takových letech, aby měl šanci v něm strávit v průměru nějakých 21,5 roku. Experti však upozorňují na skutečnost, že to je příliš velkorysé číslo a málokterý důchodový systém může zvládat živit lidi v důchodu tak dlouhou dobu. Je tedy docela možné, že půjde jen o přechodné opatření, které se potom ještě zpřísní.

Čtěte také: Stát připraví důchodce o příspěvek k penzijnímu spoření. Nedává pro ně prý smysl

Česká republika přitom brzy začne narážet na limity průběžného důchodového systému, kdy aktuálně pracující lidé přispívají na důchody těm, kdo jsou zrovna v tomto věku. Ovšem počet aktivních lidí se snižuje a počet penzistů naopak roste. Toto se bude muset dále řešit a pravděpodobně to opět povede k velkému škrtání.

Foto: Shutterstock

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
JanNový
1 měsíc před

Od vlády psychopatických lokajů to není žádné překvapení

Květa
1 měsíc před

Jsem zvědavá, kdy se politici zaměří na své amorální platy? Kdy si zase hodlají přidat desetitisįce ? Pro ně zákon neplatí.

Bob
1 měsíc před

Proc ne? Pokud bodou mit politici stejne platy a zadne vyhody jako ostatni pracujici. My nemame bydleni, dopravu zdarma, ani jidlo levne. Udelejte stejne podminky, pak budete mluvit jinak.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x