21/07/2024

Letní dovolené se obvykle nesou ve velmi uvolněné atmosféře, přičemž dlouho platilo, že turistům je povoleno dělat si prakticky cokoliv. Ovšem to už pomalu, ale jistě platit přestává, jelikož cestovatelů neustále přibývá a je potřeba tomu dát určitou štábní kulturu. To platí například i o Chorvatsku, kde panuje nám obdobná kultura, snad ještě uvolněnější, ale přesto už se zde mnohé věci pokutují, jak jsme upozornili v nedávném článku.

Jiný kraj, jiný mrav

Jedna věc jsou přitom evropské státy, jako je dále třeba Španělsko nebo Řecko, kde jsou na nejrůznější móresy turistů tak nějak zvyklí a obecně to tam je hodně uvolněné. Druhá věc potom státy, které sice chtějí turisty nalákat, ale kde nejsou zvědaví na to, aby jim tam dělali nepřístojnosti. Do této kategorie se potom řadí například Egypt, Spojené arabské emiráty nebo Turecko.

Třeba pokud jde o Dubaj, tam je známou věcí, že se musíte řídit jejich striktními pravidly, jinak také můžete skončit v base. Dlouho se tam vymáhalo například opatření, že když chtěl pár přebývat v jednom pokoji, musel předložit oddací list. V některých případech to stále platí, a ať vás ani nenapadne to nějak obcházet.

Oproti tomu Turecko dlouho platilo za zemi, která se Evropě přibližuje a kde je vše tak nějak obdobné. V posledních letech se tam ale začaly povážlivě utahovat šrouby a začalo se dbát na tradiční zvyky a pravidla. Například ženy už zase nosí na hlavách šátky do školy apod.

Uvolněnost pořádně narazila

O tom, že to nemusí být žádná legrace, se přesvědčila Češka Linda, která vyrazila na týdenní dovolenou s kamarádkou. “Na pláži jsem se opalovala nahoře bez, tak jak to dělám úplně všude. Takhle jsem si chodila i na bar pro pití, který však byl už u bazénu v rámci resortu. Druhý den mě personál vyzval, abych se zahalila. Na to jsem jim ale odvětila, že jsem na dovolené a nebudu se řídit jejich rozkazy. Když jsem si pro pití přišla znovu, už přiběhl manažer a vyzval mě, ať si sbalím věci a hotel opustím,” vypráví své trampoty Linda.

Ta se tedy musela obrátit na svou cestovní kancelář, která však byla z Německa. Delegátem byl Turek a neukázal se být příliš nápomocný. “Naopak, v podstatě souhlasil s argumentací hotelu a řekl mi, že tady už nepochodím. Naštěstí ale sehnal jiný hotel, kde mi však důrazně doporučil, abych v hotelových prostorách nechodila je v plavkách, ale dokonce raději v tričku a kraťasech. Že jinak to opravdu hodně dráždí,” popisuje Linda.

Čtěte také: Úřady vydaly červené varování pro Turecko a další tři evropské země. Hlavně tam nejezděte

Ta tedy nakonec rady uposlechla a zbytek dovolené už dvojice kamarádek v náhradním hotelu zvládla. Jak se ale ukazuje, rozhodně je dobré seznámit se dopředu se zvyky, které v dané zemi panují a nedělat zde zbytečnou ostudu. Případně si vybrat jinou zemi, kde to budou akceptovat.

Foto: Shutterstock

13 názorů u článku “Vyhodili mě v Turecku z hotelu, říká Češka. Udělala nepěknou věc a nepomohl už ani delegát

 1. Jsem sice žena, ale nelíbí se mi, když ženy na pláži leží nebo se jdou koupat ” nahoře bez”.O to horší je, když si jdou ještě něco koupit. Nechápu, proč to dělají, předvádí se? Neuvědomuje si, že ostatním to může vadit. Neseznámila se s pravidly, dobře, že ji z hotelu vyhodili.

 2. Kozy ven a v Turecku???Arogantní chování.Neůcta k místním.Barman ju měl ohnout.A byl by klidMůže byt ráda že ju nezavřeli.

 3. Nikdo není povinen koukat na vygajdaný cecky.

 4. Neřešit důsledek …… , ale odstranit příčinu …To je smysl výchvy …… Můj sibjektivní názor je,že mi kozy nikde NEVADÍ…

 5. Pekny strevo, tohle vubec nesnasim, jak na plazi a jeste si jde bez horniho dilu plavek koupit piti, je to vrchol drzosti

 6. Jiný kraj jiný mrav. V mém kraji se dámám s pěknýma kozama za podobné chování tleská!

 7. Krása nádherný koncert hlupactvi od cestovatelský.Proste některý kluk se nechce dívat na žádné kozy.Ma jich třeba doma dost.Jasne že je to trapné předvádění.At vyjde takto o prázdninách doma na ulici.Hlupaňu měli vypraskat cirkusovým bičem.

 8. No Co dodat? Za mě, do muslimských zemí na dovolenou nejezdim.

 9. Jo chodit nahoře bez až do rezortu je opravdu horentní opovážlivost, se nedivím že ji vyhodili. Na druhou stranu kdyby to takto fungovalo i u nás že prostě se budou chovat jak se v naší zemi sluší a patří a ne že vlezou do bazénu v bouřce od hlavy az k patě. Taky by je měli vyhodit.

 10. Je to neúcta,a já bych ji vyhodila a žádná náhrada hotelu.Pokud nerezpektovala zvyky těchto zemí poslala ji nazpět do vlasti . Předvádět se může v Chorvatsku.

 11. Hloupá to děvčica. Ve státě kde je islám. Než někde jede ať si příště něco přečte co muže a nemůže nebo ať leží u rybníka .

 12. Linda je opravdu slepice. Že jsem na dovolené znamená, že si můžu dělat co chci a žádné předpisy neplatí?? Neuvěřitelná arogance. Měli ji zabásnout, aby se poučila, že na její dovolenou není nikdo zvědavý. Zajímalo by mě, kde všude to tak dělá. Neumím si představit, že si někdo pro pití s kozama venku. To by snad nebylo vhodné ani u nás, ne? Chudák musela strávit zbytek dovolené nabalená v tričku a kraťasech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *