22/05/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Fortuna liga se znovu rozjíždí na plné obrátky a všichni jsou zvědaví, kdo letos usedne na mistrovský trůn. Viktoria Plzeň může do boje o titul výrazně promluvit i díky četným posílám.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Fortuna liga se včerejší dohrávkou 23. kola oficiálně vrátila na scénu a nutno podotknout, že pauza způsobená pandemií nového koronaviru byla proklatě dlouhá. Zraky všech fanoušků se nyní logicky upírají hlavně k otázce, kdo že to letos usedne na pomyslný trůn mistra české nejvyšší soutěže. Adepti zůstávají v podstatě už jen dva – SK Slavia Praha a FC Viktoria Plzeň, přičemž druhý zmíněný klub se s přihlédnutím k výsledkům přípravy nachází v lepším rozpoložení. Během nucené zápasové stopky navíc získal řadu zajímavých posil, a to s minimem vynaložených prostředků.

První chytrý tah Plzeň provedla ještě před krizí

Ještě než se v České republice začala zavádět bezpečnostní opatření a svět se zastavil pod náporem zákeřného viru, si Viktoria Plzeň vyhlédla posilu v podobě Marka Alvira. Šestadvacetiletý záložník se zkušenostmi ze španělského prostředí, kde chvíli kopal za B-tým Atlética Madrid, se poslední čtyři roky marně pokoušel prosadit do základní sestavy Slavie. Proto ji letos v lednu opouštěl jako volný hráč. Ačkoli je rodák z chorvatského Záhřebu od počátku svého angažmá na Západě Čech zraněný, Adolf Šádek a jeho společníci se tím nemusejí tak úplně trápit. Za jeho příchod totiž nezaplatili ani korunu.

Plzeňané využili likvidace sousední Žiliny

Sedminásobný mistr slovenské ligy MFK Žilina neustál koronavirovou krizi a jako jeden z prvních evropských klubů na konci března ohlásil likvidaci, načež se rozloučil hned s patnácti hráči. Údajně nebyl schopen dostát svým závazkům zakotvených v hráčských smlouvách, jelikož jeho příjmy pramení především z letních přestupů do zahraničí. Ty jsou teď z logických důvodů ve velkém ohrožení.

Říká se, že když se dva perou, třetí se směje. V tomto konkrétním případě však nebylo potřeba ani toho druhého rváče. Na rozhodnutí Žiliny bleskurychle reagovalo vedení Viktorie Plzeň, které sáhlo po Kašovi a Káčerovi. Oba přivedlo zcela zadarmo jako volné hráče.

Šestadvacetiletý Filip Kaša je odchovancem Baníku Ostrava, v jehož dospělém týmu působil po dobu čtyř sezón. Roku 2016 se šikovný obránce přesunul do Žiliny, kde získal potřebné zkušenosti a svůj talent vybrousil téměř k dokonalosti. Čtyřiadvacetiletý Miroslav Káčer se velice dobře zná s trenérem Adriánem Guľou. Společně totiž dovedli Žilinu ke dvěma ligovým titulům a když na povrch vyplavala informace o jeho “propuštění”, čekalo se, že následně zakotví právě v Plzni.

Matěj Hybš a Iván Diaz jako jediní “za něco stáli”

Na samotný závěr se ještě zastavíme u dvou jmen, kvůli nimž musela klubová kasa Viktorie Plzeň nějakou tu korunku oželet. V prvé řadě se jedná o únorové hostování argentinského záložníka Ivána Diaze, který naposledy působil v Žilině (překvapivě) a stejně jako Miroslav Káčer se dobře zná s koučem Guľou. Člověku je až líto, že se Západočeši s tímto tahem nevytasili o dva měsíce později. Možná by totiž zadarmo pořídili kvalitní “trojlístek”.

No a pak tu je také sedmadvacetiletý krajní obránce Matěj Hybš, jenž dorazil jako přímá konkurence pro stárnoucího Davida Limberského. Odchovanec Sparty má za sebou tři povedené roky v Liberci a jeho přestup nebyl jako jediný reakcí na výhodnou nabídku, ale nutnou investicí do budoucnosti klubu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *