22/05/2024

Zdroj: https://www.pexels.com/

Fortuna liga se po několika týdnech půstu vrací na scénu. Fotbalisté si však budou muset dávat pozor na dodržování přísných bezpečnostních pravidel, ale také na to, co v návalu emocí vypustí z úst.
Zdroj: https://www.pexels.com/

Čeští fotbaloví fanoušci se po několika týdnech pauzy opravdu dočkají. Už dnes se znovu rozjíždí Fortuna liga, kterou odstartuje dohrávka 23. kola mezi Teplicemi a Slovanem Liberec. Utkání bude v mnoha ohledech netradiční. Kromě toho, že se hráči musejí obejít bez divácké kulisy, aby se tak minimalizovalo riziko přenosu nebezpečného viru, nebudou moci ani emotivně glosovat dění na trávníku. Hrobové ticho totiž každý vulgární výraz protne jako nůž máslo.

Televizní přenosy odhalí kostlivce ve skříni

Nejvyšší česká fotbalová soutěž se po vzoru německé Bundesligy vrací na scénu a už teď je jasné, že to rozhodně nebude mít jednoduché. Začněme ale pozitivy. Určitě bude zajímavé sledovat, jak se Slavia popasuje s rolí lídra a jestli Plzeň dokáže zdramatizovat boj o titul, jak přípravné zápasy naznačovaly. Bodové rozdíly mezi jednotlivými kluby ve spodku tabulky jsou rovněž vyrovnané, takže se očekává tuhý boj až do posledních kol.

Na druhou stranu si však musíme přiznat, že dlouhá pauza čítající více než sedmdesát volných dnů se na kvalitě předvedené hry samozřejmě podepíše. Když do toho navíc započteme nutnost dodržování přísných bezpečnostních pravidel a s tím spojenou nepřítomnost fanoušků v hledišti, vychází nám, že jednotlivá klání prostě nemohou mít stejný náboj jako předtím. Čeho se ale obáváme nejvíce? Že televizní kamery odhalí, co bylo divákům doposud skryto.

Kultivace fotbalového prostředí je nezbytná

Fotbal a emoce k sobě neodmyslitelně patří. Kvůli tomu, že v nás sport vzbuzuje určité pocity, jej ostatně tolik lidí sleduje. Diváci se pak kolikrát dají považovat za třináctého hráče, jenž dokáže zvednout sebevědomí svým ikonám a zároveň pár dobře mířenými ranami srazit na kolena soupeře. V posledních letech se však do popředí zájmu dostává snaha o kultivaci sportovního prostředí, která spočívá v minimalizaci vulgárních, rasistických či jinak urážlivých chorálů.

Jenže pokud vedení Fortuna ligy touží po výrazné změně atmosféry, měli by jít hráči a trenéři veřejnosti příkladem. To se ale mnohdy bohužel neděje, na což právě televizní kamery v liduprázdných stadionech mohou upozornit. Jestli se tak stane, veškerá snaha vyjde naprosto vniveč, protože ruku na srdce – proč by lidé měnili své zvyky, když ani jejich ikony na dobré mravy příliš nehledí. Doufejme tedy, že současná situace donutí hlavní aktéry k přemýšlení nad tím, co z úst a v návalu emocí vypustí. Příhodnější chvíle už asi nenadejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *