24/06/2024

Milan Baros 2 by ptllhrs is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Fotbalový klub FC Baník Ostrava se po několika hubených letech sune mílovými kroky zpět na vrchol. Cestu mezi elitu nicméně nejspíš neovlivní trojice zkušených hráčů.

Fotbalový klub FC Baník Ostrava se po několika hubených letech na samotném chvostu tabulky sune mílovými kroky zpět na vrchol a nebýt nucené stopky kvůli pandemii koronaviru, možná by své současné čtvrté místo dokázal ještě vylepšit. K renesanci herního projevu se tým dopracoval především díky zkušeným fotbalistům, jenže těm už pomalu začíná zvonit hrana. Někteří možná ukončí kariéru s úderem posledního zápasu této sezóny.

Milan Baroš (útočník, 38 let)

Milan Baros 2 by ptllhrs is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Milan Baroš je bezpochyby největší ikonou Baníku Ostrava v novodobé historii. Zkušený bouřlivák po opuštění stadionu Na Bazalech prošel řadou významných evropských klubů. Kopal za Liverpool FC, Aston Villu FC, Olympique Lyon a před návratem na domácí scénu v roce 2014 si vyzkoušel i tureckou ligu.

Bronzový medailista na mistrovství Evropy a také vítěz prestižní Ligy mistrů byl po dobu tří let nepostradatelnou součástí ostravského týmu, postupem času však jeho role slábla a na jaře nastupoval spíše sporadicky jako žolík trenéra Bohumila Pánika.

Konec kariéry se s velkou pravděpodobností blíží a za normálních okolností by k němu došlo na konci této sezóny. Nyní se však plány možná zadrhnou kvůli vládním restrikcím, protože definitivní sbohem před prázdnými tribunami si Milan Baroš opravdu nezaslouží.

Jan Laštůvka (brankář, 37 let)

By Tomaz1125 – Own work, CC BY-SA 4.0,
Zdroj: Wikipedia Commons
/ Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Odchovanec konkurenční Karviné má za sebou řadu zajímavých angažmá na Ukrajině nebo v německé Bundeslize. Jako jeden z mála českých gólmanů se dokonce mihl v anglické Premier League, která je všeobecně považována za nejlepší fotbalovou soutěž světa. Jan Laštůvka poslední tři roky plní roli brankářské jedničky Baníku Ostrava a přestože už rozhodně není nejmladší, o konci kariéry zatím veřejně nemluví.

I tak ovšem fanoušci vnímají, že loučení se kvapem blíží a možná k němu dojde už v průběhu nadcházejícího léta. Pokud se tak opravdu stane, roli strážce svatyně naplno převezme sedmadvacetiletý Viktor Budínský, s nímž se Laštůvka tento rok pravidelně střídá. Navíc se přeci říká, že odcházet se má na vrcholu, a rodák z Havířova by jistě nechtěl končit jako nepotřebný gólman číslo tři.

Václav Procházka (obránce, 36 let)

By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0,
Zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Mladistvé vzezření Václava Procházky na první pohled klame, nicméně zkušenému obránci už stejně jako ostatním pánům v našem seznamu pomalu táhne na čtyřicet. Trojnásobný mistr Fortuna ligy s Viktorií Plzeň a také bývalý reprezentant už má nejlepší období za sebou a i když v této sezóně naskočil do většiny zápasů, v budoucnu už s ním vedení Baníku Ostrava zřejmě nepočítá.

Do základní jedenáctky by měl na podzim naskočit talentovaný Jakub Pokorný v tandemu s nováčkem Jaroslavem Svozilem, přičemž záda těmto dvěma budou jistit mladíci. Pro Václava Procházku už tak nějak nezbývá místo a proto možná v létě oznámí odchod do hráčského důchodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *