23/04/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Pracovat z domova je tajným přáním většiny zaměstnanců, nicméně realita dokáže pořádně zklamat. O tom se přesvědčili ti, kteří kvůli pandemii a s ní spojené karanténě zůstaly za zdmi svých příbytků.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Kdo by nechtěl vyměnit prostory zadýchané kanceláře nebo montážní dílny plné vystresovaných kolegů za svou vlastní domácnost? Mnoho českých zaměstnanců by home office určitě bralo všemi deseti. Díky pandemii nového typu koronaviru a s ní spojené karanténě si tento způsob vykonávání své profese mohl vyzkoušet téměř kdokoli. Výsledky ovšem byly značně rozporuplné. Práce z domova prostě není pro každého, byť se to tak na první pohled může zdát.

Nedostatečná sebekázeň a laxní přístup

Nad hlavními důvody, proč lidé touží pracovat z domova, nemusíme dlouze přemýšlet. Absence šéfa dýchajícího za zády, příjemné prostředí, variabilní pracovní doba, možnost odložit nedůležité věci na později a nezanedbatelná míra svobody… o to by v dnešní době opravdu nestál jen jen málokdo.

Na druhou stranu si však musíme střízlivě přiznat, že někteří lidé prostě toho ukřičeného vedoucího s pevnou rukou jednoduše potřebují. V home office se pak produktivita jejich práce rovná prakticky nule, protože nedokáží vybičovat sebe sama k nějaké akcii.

Problémem velkého procenta lidí je nedostatečná sebekázeň. Když totiž vím, že nemusím vstávat v brzkých ranních hodinách a chvátat do zaměstnání, proč bych si nemohl poležet v posteli? Práce nikam neuteče a budu mít celý den, abych ztrátu dohnal. Jenže čas se samozřejmě nezastaví a na plánovaném konci pracovní doby bude proklatě scházet. To samé platí i pro svačinové přestávky, jež si doma natáhnete dle vlastního uvážení, nebo debaty s přáteli, které by bezesporu počkali po splnění všech úkolů.

Rušivé elementy, kam se podíváš

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Produktivitu práce z domova ovlivňují také rušivé elementy například v podobě ostatních členů rodiny, kteří mají na rozdíl od vás volno a narušují přísný režim, který jste sami pro sebe připravili. Nesmíme zapomenout ani na zábavní elektroniku včetně mobilních telefonů, kam neustále dostáváte různá upozornění ze sociálních sítí, mailových schránek nebo obchodů. Při tom se prostě na výkon nedá plně soustředit.

A co takové domácí práce, s nimiž za normálních okolností příliš nekamarádíte, ale pokud se máte rozhodnout mezi vykonáváním zaměstnání a jimi, raději volíte menší, přijatelné zlo?

Jak zvládnout home office

Ačkoli práce z domova nemusí být pro každého, dá se to pilovat pomocí jednoduchých pravidel. Pokud hledáte inspiraci, tak konkrétně tato pomáhají mně:

  1. Stejně jako v kanceláři si stanovte pevnou pracovní dobu, jíž budete poctivě dodržovat.
  2. Na každý den si připravte harmonogram činností podle náročnosti a požadovaného termínu dodání.
  3. Instruujte ostatní členy domácnosti, že nechcete být po čas výkonu práce rušeni a odeberte se na místo, kde budete mít klid.
  4. Před startem si raději vypněte veškerou elektroniku, kterou vyloženě nepotřebujete. Odhlaste se také ze sociálních sítí.
  5. Pravidelně větrejte a jednou za hodinu se projděte po místnosti.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Máte nějaké vlastní zkušenosti a triky, o které se rádi podělíte? Využijte prostor v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *