05/03/2024

Foto: Shutterstock

Lednová valorizace důchodů v roce 2024 přináší podstatnou změnu. Na rozdíl od předchozích let, tentokrát dojde pouze ke zvýšení základní výměry důchodů, čímž se odchyluje od tradičního postupu, který zahrnoval zásluhovou část. Tato novinka, kterou ovlivnilo nenápadné ustanovení v zákoně, může překvapit mnohé důchodce.

Proces schválení a dopady na důchodce

Vláda schválila nařízení, které určuje, že všechny důchody se zvýší o 360 korun. Toto rozhodnutí vychází z pravidel daných zákonem o důchodovém pojištění. Důležitým faktorem je zde výška průměrné mzdy, která v tomto případě způsobila, že se procentní výměra nezvyšuje, navzdory stále vysoké inflaci.

Podstata změn ve valorizaci

V souladu s platným zákonem, základní výměra důchodů musí odpovídat 10 % průměrné mzdy pro nový kalendářní rok. Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, zdůrazňuje, že vláda neovlivňuje strukturu zvýšení důchodů, ale řídí se zákonem. Zákon také stanovuje, že pokud je růst základní výměry vysoký a převyšuje procentní nárůst, dochází k navýšení pouze základní výměry.

Část navýšení důchodu, která chybí v lednové valorizaci v roce 2024, je zásluhová část. Toto rozhodnutí je způsobeno specifickým ustanovením v zákoně o důchodovém pojištění. Podle tohoto ustanovení, pokud je růst průměrné mzdy vysoký, což byl případ v tomto období, nezvyšuje se procentní výměra důchodů. Tento mechanismus vede k situaci, kdy se zvyšuje pouze základní výměra důchodů, což znamená, že všichni důchodci obdrží stejnou částku navíc, bez ohledu na délku jejich předchozího zaměstnání či výši jejich příspěvků do důchodového systému, což jsou faktory obvykle zohledňované v zásluhové části.

Foto: Shutterstock

Inflace a její vliv na valorizaci

Pro lednovou valorizaci důchodů se bere v úvahu inflace od února do června 2023. Toto období již bylo zohledněno v mimořádné červnové valorizaci. Zároveň reálné mzdy v uplynulém období klesaly, a tak se do valorizace nepromítají. Naopak, významný růst nominální průměrné mzdy vedl k tomu, že nebylo možné zvyšovat procentní výměru důchodů.

Klíčové body změny

Lednová valorizace důchodů v roce 2024 je rovnostářská, jelikož všichni důchodci dostanou přidáno stejnou částku – 360 korun. Tento krok představuje odchýlení od tradiční metody, kde byla zohledněna i zásluhová část. Klíčové ustanovení, které k tomuto vedlo, je obsaženo v § 67 odstavci 6 zákona o důchodovém pojištění (č. 155/1995 Sb.).

Foto: Shutterstock, zdroje: Kurzy, E15

Subscribe
Upozornit na

37 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Erich
3 měsíců před

Hyeny

Skicher
3 měsíců před

Tak hlavně ,že si přidal celý Fialový hnus hned po nástupu do funkce ,to je ta správná úspora z cizího krev neteče …Mysle jsem ,že šmejdi prodávají předražené hrnce a hle oni sedí ve vládě …

3 měsíců před

Zvýšení základní části důchodu o 360 Kč. Je dosti vysoké s ohledem na další valorizace , kdy bude valorizovana i zasluhova část , neboť základ se odečítá s celkové částky důchodu a tak ta valorizovana částka bude vice ochuzena a tak to bude i v dalších letech . A tak další minus pro důchodce , maji to dobře vymyšleno ,jak přijít k dalším penězům ,prostě zloději na svých místech !

Martin Balcar
3 měsíců před

Lež stíhá lež. Jak těmhle asociálům může ještě někdo věřit? Náhrady církvím se valorizují v plné výši.

Iveta
3 měsíců před

Nová vláda to stejně zruší a bude nám o něco líp

Marcel
3 měsíců před

Hyena čabraková je vzhledově něco mezi hyenou skvrnitou a pruhovanou. Jedná se o druhý největší druh hyeny, větší je jen hyena skvrnitá. Dosahují hmotnosti 34 až 72kg,

Stanislav Novák
3 měsíců před

Všechny vlády ODS TOP KDU okrádali důchodce. Kalousek s Drábkem okradli důchodce a byla s toho valorizace 40 Kč. Hned na to schválili Církevní restituce včetně valorizací. Najednou ty miliardy nascházely a nebudou chybět ani našim dětem a vnoučatum? Že to budou platit až do roku 2042 taky nevadí? Dnešní vláda se chová zrovna tak farizejsky. Miliardy na Ukrajinu a Ukrajince, na záruky ČEZ a na nové zbraně za darované jsou? Dokonce budou muset být i miliardy za odmítnuté imikranty. Rakušan podepsal, buď brát nebo platit. Budeme na to mít, když za každého odmítnutého budeme platit 1/2 milionu každoročně? Nevadí, že jsou to dva průměrné důchody? Na zákonné důchody pro naše důchodce nejsou peníze, ale na toto budou miliardy? Musíme volat k odpovědnosti Rakušana a vládu. Pracující a důchodce okrádají a na druhé straně se peníze vyhazují.

Lumex
3 měsíců před

Tak hlavně že si ty mrchy přidali desetitisíce, a důchodce 360kč… HNUS!!!!

HONZA
3 měsíců před

Co dodat.Pravidla se mění uprostřed hry, když už jsou karty dávno rozdané.Podvodníci.

Olgaberankova Berankova
3 měsíců před

to nas krasne prekvaoila tato vlada prida 360 Kc, ale zdrazi domovni dane o 1,8, zdrazi elektriku, plyn potraviny sluzby,leky a co se jeste noveho dozvime po nvem roce opravdu to je vlada k nezaplaceni

Ladislav
3 měsíců před

Inflace jako prase, a přidáno 360,- Kč, mně to přišlo divný. ODS už nikdy více, Ano taky NE, tak koho? Najde se někdo mladý , nadějný?

Zdražil
3 měsíců před

Rozkradeno, rozprodáno, měna znehodnocena , národ rozeštván, budoucnost černá

alena
3 měsíců před

A Slováci dostanou do konce roku 300 euro a k tomu 13ctý důchod

vlast
3 měsíců před

Vzkaz pro pana premiéra Petr Fiala.
U zvířat na rozdíl od lidí by vůdce smečky nikdy nemohl být idiot.

Jarolav
3 měsíců před

Asociální a vlastizrádná vláda!

Petr
3 měsíců před

Co stě si zvolili to teď mate

Helena Petrů
3 měsíců před

Nepracuje, stejně dostanete stejně i když budete drit

Vl.
3 měsíců před

Vláda prostě důchodce okradla, říkejte si tomu, jak chcete. Výše valorizace byla daná. Když se vláda rozhodla, že valorizaci sníží, prostě ohnula zákon k obrazu svému.

Karel
3 měsíců před

Fialový hnus 108 okrádá všechny občany vysokou inflací.
Fialova koalice se prolhala až k vládnutí.Lžou a kradou pro vlastní mamon.

Karol
3 měsíců před

To už není normální že vám není hanba věřím že vás všechny postihne něco čemu se říká boží mlýny a jenom připomenu karma je zdarma vládo rozvratu a trápení v čele s FIALOU

Ludmila
3 měsíců před

Jsou to největší zloději které jsem za svůj život poznala hlavně že páni jezdí nakupovat do ciziny je to výsměch všem lidem na více nemám slov

Josef
3 měsíců před

Doufám, že se dožiji toho, že uvidím Fialu, Jurečku, Rakušana, Pekarovou a ostatní darebáky v teplákách na Mírově opravdu pracovat. To, co nikdy nepoznali. Disidentům šel zvýšit důchod bez změny zákona doslova na ulici. Lidé, co pracovali v republice, budou okrádáni. Sami si zvýšili platy o desítky tisíc, prý na to je zákon. Na valorizaci důchodů byl taky zákon. Za dva roky, ne-li dřív se budete zodpovídat. Poslali jste naše peníze ukrajincům, kteří si sem pro ně s úsměvem jezdí. A zase mě můžete zablokovat, demokrati. Jsem totiž proruský dezolát.

Anna
3 měsíců před

Hlavně že mají peníze sobě od ledna přidat, co by měli jít příkladem a zmrazit si platy, akorát se vysmívaji lidem. 😡😡😡

Josef
3 měsíců před

Napsal jsem tady jen to, co píšete vy. bez jediného sprostého slova. Přišel mi mail samozřejmě v angličtině, že komentář byl smazán. Důvod neudali. Napsal jsem nakonec, že jsem proruský dezolát a že bych se chtěl dožít toho, jak ti šašci, co si hrají na demokraty, budou v teplákách opravdu pracovat na Mírově. Svoboda slova u nás funguje bez problémů. Cenzura přece neexistuje v demokratické společnosti. Ty novinářský, brusselský panáčku, kolik za to dostáváš?

Eva
3 měsíců před

Proč je vlastně stále volíme?

Miroslav Černý
3 měsíců před

OSTUDA nelidská, nekompetentní vláda pana Fialy, která dělá vše proti lidem, kteří řádně pracovali a odváděli daně tomuto státu.
Náfukové se ani nestydí obírat své rodiče o zákonem slíbenou valorizaci.
Své platy a benefity nechávají růst a růst a růst.. tak ať se jimi udusí a prasknou.
Hanba a nevolit žádnou stranu s tohoto účelového slepence !!! Jenže koho?
Kdo tak moc lže a slibuje nesplnitelné… měl by si najít nějakou manuální práci a neotravovat lidi v této zemi.

Zdeněk
3 měsíců před

Může za to Babiš !!!!!!!!!!!!!!

Jiří
3 měsíců před

Větší vládní hnus jsem neviděl. Sobě přidají, důchodce a ostatní okradou. Je to vláda zlodějů, která by měla být souzena a měl by jim být zabaven veškerý majetek. Hlavně když Jurečkovo bratr dostal mnohamilionovou dotaci. Na jejich kšefty se miliony vždy najdou.

Jan
3 měsíců před

Prolhaný sprostý dobytek

Jiří
3 měsíců před

Nemůžu se dokat voleb a pojedou.

Amper77
3 měsíců před

Tak hlavně, že byla matematika u maturity povinná ale tak jednoduchou věc, jako je valorizaci, si nikdo není schopen spočítat

nedomanská
3 měsíců před

Průměrný plat v bankovnictví a pojišťovnictví je 75 tis.*Tož nám elity ulítly s příjmy – chtějí tolik jako v západní Evropě. Ostatní občané mají pouze ceny jako na Západě.Jsme chudáci. Žebráci.

Pavel
3 měsíců před

Nestačilo jim, že hodně důchodců vlivem covidu předčasně umřelo. Asi by se vládě libilo, kdyby vymřeli všichni důchodci!

Pavel schwarz
3 měsíců před

Žádnou inflační valorizaci jsem letos nezaznamenal 360 Kč je výsměch,jen El.en bude vyšší a na zvýšeném DPH vybírají daleko více

Dagmar
2 měsíců před

přidají 360Kč…prý se sníží ceny potravin o 3% díky nižší sazbě DPH…a ejhle – řetězce už ohlásili zdražení potravin o 10-15%…no – to je přece super…ted ještě doufám, že si od nového roku mocipáni opět zvýší své platy…a když už ne přímo platy, tak aspon různé náhrady, které už ted jsou nehorázné

Novák
2 měsíců před

Tato destrukční vláda přece nepotřebuje žádnou oporu v zákoně, dělá si co chce. Jen čekám, jestli ji to potvrdí, i politickým, soudním výrokem, Ústavní soud.

BezDom155
2 měsíců před

Lidé sklízí jen to co zaseli. Správný dezolát, je na úder slabomyslných lepšočlověků se zvířecími pudy připraven.

37
0
Would love your thoughts, please comment.x