02/03/2024

Žádáte-li o starobní důchod, může se vám vyplatit počkat ještě pár měsíců. V roce 2024 totiž přináší výhodnější finanční perspektivy pro odchod do důchodu. Pokud odkládáte svůj odchod do penze, můžete si zajistit vyšší měsíční příjem, a to v průměru o několik set korun.

Podmínky pro starobní důchod

Klasický starobní důchod můžete žádat, pokud splňujete dvě základní podmínky: dosáhnete stanoveného věku pro odchod do penze a současně máte odpracováno minimálně 35 let, což představuje dobu, po kterou jste odváděli sociální pojištění. Výše důchodu je odvozena od vašich minulých výdělků, ale můžete ji ovlivnit i vhodným načasováním odchodu do důchodu

“Neznalost v této oblasti může znamenat ztrátu stovek korun měsíčně, a to až do konce života. U vysokých důchodů pak lze zbytečně přijít až o tisíce korun měsíčně,” varuje Jiřina Holubová, vedoucí oddělení penze společnosti Freedom Financial Services.

Foto: Shutterstock

Novinky s odchodem do důchodu v roce 2024

Situace ohledně vhodného času na odchod do důchodu se mění každý rok, a proto je důležité být informován. Lednová valorizace v roce 2024 zvýší základní výměru důchodů o 360 korun na 4400 korun. Výpočty společnosti Freedom Financial Services naznačují, že důchody přiznané v roce 2024 budou vyšší než valorizované důchody do konce roku 2023.

Rozdíly v důchodech se pohybují v řádech desítek až tisíců korun měsíčně a jsou úměrné výši starobního důchodu. Čím vyšší je důchod, tím větší je rozdíl ve prospěch roku 2024. Tím pádem se ukazuje, že odklad odchodu do důchodu může přinést významné finanční výhody.

Opakující se trend

V případě zájmu o důchod je důležité mít na paměti, že i po jeho přiznání lze do 30 dnů po oznámení rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) požádat o změnu data přiznání důchodu a pokračovat v práci až do dosažení vyššího věku a tím i vyššího důchodu.

Podle aktuálních údajů ČSSZ je v letech 1959 až 1963 nejvíce žadatelů o starobní důchod, a to kvůli nižšímu důchodovému věku žen a dalším faktorům. Odhaduje se, že tento trend bude pokračovat i v dalších letech.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mesec, Finance

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x