04/03/2024

Ministerstvo práce a sociálních věcí začalo před více jak rokem připravovat novelu stran příspěvku na péči. Ta měla také nastavit nová pravidla jejího zvyšování, ale místo toho teď vláda jedná o další novele. Jak už to tak bývá, zatím se nedohodli.

Co je tento příspěvek zač?

Jde o sociální dávku určenou těm lidem, který se o sebe kvůli vlastnímu zdravotnímu stavu nemohou postarat. Potřebují tedy průběžnou asistenci, buď částečnou, či plnou. Dle míry této potřeby je takový člověk zařazen do jednoho ze 4 stupňů závislosti. Od nich se odvíjí výše příspěvku a každý stupeň má jisté podmínky.

Peníze tak slouží k úhradě pečovatelské služby, pomůcek, zařízení nebo třeba pro blízkou osobu. Tu obvykle taková péče omezuje od plných pracovních možností. V případě 70 % takto závislých lidí totiž zajišťuje potřebnou péči právě rodina a nejbližší okolí. To potvrdil i Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.

Pět let beze změny

Zatímco ale inflace v posledních pěti letech „vesele“ rostla, tento příspěvek zůstal zcela bez pozornosti. Poslední změna nastala 2018, ovšem od té doby citelně klesla kupní síla měny. Co jste v srpnu roku 2018 koupili za pět tisíc, na to jste v letošním srpnu potřebovali už sedm tisíc. Také ceny pečovatelských služeb neklesaly, právě naopak.

MPSV tak během první polovičky letoška připravilo další novelu zákona o sociálních službách. V návrhu však bylo jen zvýšení příspěvku pro dospělé v prvním stupni závislosti. Konkrétně z 880 Kč na 2 000 Kč. Tento návrh však nakonec ani nedoputoval do prostor Sněmovny.

Foto: Shutterstock

Kdy bude další zvýšení?

V září oznámilo ministerstvo nepříliš konkrétně další zvýšení, které bylo v plánu na rok 2024. Původně na tom byla i shoda, teď se však vedou další jednání. Tiskový mluvčí řekl, že se o věci stále diskutuje. Novela zákona o sociálních službách plánovaná na leden 2025 se zvýšením nezabývá. Ale právě tento zákon ho stanovuje.

Automatická valorizace?

Ministra Marian Jurečka několikrát mluvil o automatickém navyšování, s čímž souhlasí i Václav Krása. Mechanismus by měl být podobný jako u penzí. V září ministerstvo oznámilo další druh dávky, tzv. doplatek příspěvku na péči. „Ten bude určen příjemcům příspěvku na péči, pro kterého není stávající výše objektivně dostatečná.“

Dle původních plánů měl doplatek fungovat od září 2024. Je však znám pouze název, vůbec ne konkrétní podoba, což není moc důvěryhodné. Byla by to také další administrativa a posuzování. Dle slov Jakuba Augusty z tiskového odboru: „probíhají jednání s aktéry“. Výsledkem je velká neznámá a punc nedůvěryhodnosti.

Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, Kurzy, iRozhlas

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
PAVLA
3 měsíců před

Příspěvek na péči ? Je vidět že jej nepotřebuje nikdo z politiků protože jinak už by jej navýšili. Stále jen dokazují že jsou to jen tlučhubové kteří neplní své sliby. Smutné na tom je že zdražily všechny služby a invalidní lidé si kvůli špatnému zdraví nemohou ani přivydělat a ne každý má někoho blízkého kdo by mu pomohl. Vláda na takové lidi kašle a dělá si z nich legraci s posouváním lhůt o navýšení. Pokud to vláda nezvládá měla by podat demisi. I invalidní lidé jsou NAŠI OBČANÉ !!!!!!!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x