19/07/2024

Ilustrační fotografie: Pixabay.com

AC Sparta Praha naskočila na vítěznou vlnu, zajistila si účast v Evropě a získala také první trofej po šest letech půstu. Její bývalý kouč Václav Jílek přesto říká, že k zásadnímu zlepšení nedošlo.
Ilustrační fotografie: Pixabay.com

Koronavirová přestávka fotbalovému klubu AC Sparta Praha evidentně prospěla. Po obnovení sezóny naskočili svěřenci Václava Kotala na vítěznou vlnu, eliminovali hrubé chyby, probojovali se do evropských pohárů a dokonce získali první trofej po šestiletém půstu. Že se konečně začíná blýskat na lepší časy? To si myslí snad úplně všichni kromě Václava Jílka. Teprve nedávno odvolaný kouč v rozhovoru pro Olomoucký deník řekl, že zlepšení herní kvality letenských hráčů nezaregistroval a pokud by s ním Sparta nerozvázala spolupráci, výše zmíněných úspěchů dosáhne také.

Bezmezná důvěra vedení se sesypala jako domeček z karet

Když trenér Václav Jílek se zkušenostmi z mládežnických reprezentací či olomoucké Sigmy v polovině loňského roku kývl na nabídku pražské Sparty, vedení klubu se tehdy dušovalo, že s jeho příchodem začíná nová a dlouhá éra. Bohužel už přípravné zápasy během letní pauzy napověděly, že růžové budoucnosti se nespokojení fanoušci nejspíš nedočkají. Ani start sezóny 2019/2020 pak letenským nevyšel podle představ. Hráči mnohdy předváděli naprosto tristní výkony, zejména defenziva si v každém zápase vybrala slabší chvilku a zdálo se, že anabáze rodáka z Litomyšle skončí ještě dříve, než se vůbec stačila pořádně rozběhnout. Podzimní rozbouřené proudy Jílka pod hladinu ještě nestáhly, Tomáš Rosický a ostatní představitelé Pražanů kouči vyslovili naprostou důvěru. Hned úvodní jarní zápas s Libercem mu ale definitivně zlomil vaz.

Sparťanský A-tým nakonec převzal Václav Kotal, který do té doby vedl vcelku úspěšnou rezervu. Byť ani jemu se počáteční duely v nové roli nijak zvlášť nevyvedly, postupně z hráčů dokázal vyždímat alespoň zlomek odpovídající kvality a sklizeň prvního sladkého ovoce na sebe nenechala dlouho čekat. Začalo to kvalifikací do nadstavbové Skupiny o titul, následoval zisk českého poháru a odměna v podobě třetího předkola Evropské ligy. Sezónu Fortuna ligy pak Pražané zakončili na třetím místě, což si ještě pře několika měsíci málokdo dokázal představit. Mnozí se domnívají, že za famózním závěrem ročníku stojí především osobnost pana Kotala. Václav Jílek však během rozhovoru pro Olomoucký deník krotil nadšení.

Žádná výrazná změna k lepšímu se neodehrála

Čtyřiačtyřicetiletý Václav Jílek se v nedávném rozhovoru pustil na tenký led a dovolil si pronést poměrně odvážné hodnocení svého bývalého klubu. Řekl, že žádný herní posun k lepšímu při sledování zápasů Sparty nezaznamenal. Uznal ovšem, že se výrazně snížila chybovost některých hráčů a ofenzivním lídrům stouplo sebevědomí, což zapříčinilo vyšší produktivitu. Podle zkušeného kouče o úspěších letenského týmu rozhodly maličkosti a pokud by od vedení dostal více času, dokázal by smůlu prolomit také. Zároveň ale dodal, že jediným objektivním hodnocením jsou výsledku, a ty bohužel přišly až po jeho předčasném odchodu. Ačkoli by Jílek některé věci zpětně udělal jinak, nyní už se dívá jenom kupředu a minulost hází za hlavu.

Zdroj: Olomoucký deník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *