26/05/2024

Ještě nikdy v historii samostatné České republiky nebyla situace se zásobováním lékáren v tuzemsku tak špatná jako právě dnes. V posledních dvou letech je pravidlem, že neustále nějaké léčivé přípravky schází a lidé si musí poradit jinak. Buď zvolí méně účinnou alternativu, nebo musí vyrazit například do Polska, kde jsou výrobky k mání naprosto běžně a ještě mnohem výhodněji.

Zase průšvih

Ministerstvo zdravotnictví pravidelně strká hlavu do písku a tvrdí, že ono za situaci nemůže. Tomu však už nikdo nevěří a lidé mají jasno, že je to především jeho neschopné vedení, které za celým problémem stojí. Jistě, výjimečně může dojít k výpadku v dodávkách nějakého léku, ovšem pokud se tak děje systematicky u různých, často velmi zásadních produktů, už je to na pováženou.

A teď je to tady znovu. Celé týdny prý nebudou k dispozici kapky Algifen Neo, které patří ke klíčovým přípravkům, jež tuzemské lékárny prodávají. Každý měsíc je užívají desítky tisíc lidí, a to na nejrůznější křeče v oblasti břicha.

Ministerstvo zdravotnictví jen lakonicky konstatovalo, že do České republiky nepřišla očekávaná březnová dodávka tohoto oblíbeného produktu. Všem je to zjevně jedno, a tak se počká až na květnovou dodávku. Lidé budou celé týdny bez svého léku.

Dejte si něco jiného

Lékaři už byli instruováni, aby po dobu výpadku Algifen Neo pacientům nepředepisovali, jelikož by to v lékárnách způsobovalo velké komplikace a lidé by si museli požádat o nové recepty. Alternativa se stejnou účinnou látkou totiž podle všeho není k dispozici.

Čtěte také: Pokud vám na zahradě v Česku roste tato rostlina, máte v roce 2024 velký problém. Dostanete pokutu 100 tisíc

Jako náhradu lze použít jiné léky, které však nemusí být pro danou situaci vždy optimální. Lze použít například ibuprofen, tramadol nebo přípravky s obsahem metamizolu. Nezbývá však než doufat, že se situace opět zlepší a lidé brzy dostanou takový produkt, na jaký jsou zvyklí.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *