21/07/2024

Je to jen obtížně uvěřitelné, zejména potom, co jsme si zde prožili v rámci energetické krize. Tehdy zdražovaly ceny elektřiny, plynu a také pohonných hmot. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je tankovat za 50 korun na litr. A rozhodně to není zkušenost, kterou by chtěl někdo dobrovolně opakovat.

Zase nám to napálí

V Evropské unii se ale dějí podivné věci. Zatímco ještě před dvěma lety se stát snažil domácnosti bránit a zajistit jim přijatelnou cenu energií a pohonných hmot, dnes už je to přesně opačně. Evropský parlament totiž schválil zákon, v rámci kterého vzniknou nové kategorie emisních povolenek, což není nic jiného než ekologická daň. Ty se budou vztahovat také na benzin a naftu. A to není všechno. Počítá se i s povolenkami za emise z vytápění budov. Vše začne platit od roku 2027.

Už dnes je jasné, že to povede k významnému zdražení pohonných hmot a také vytápění domů, pokud nebude řešeno ekologicky, jako například solárními panely, což je ale v České republice jen obtížně proveditelné.

Žádný z našich modelů nepočítá s cenou 45 eur. Pravděpodobněji půjde o ceny ve výši 100 až 300 eur,” uvedl k věci Christian Flachsland, který je odborníkem na udržitelnost. Pokud by se to přepočetlo do korun a cen paliv, znamenalo by to zdražení benzinu o 13 korun a nafty o 12 korun oproti současným cenám. Paliva by tak rázem stála kolem 50 Kč za litr.

Není to vůbec dobré

Podle jednoho z iniciátorů celé této podivné záležitosti se mají lidé připravit na svět, ve kterém jsou paliva vzácná a drahá. Problém je ale v tom, že reálně tomu tak není a zdrojů je dostatek. V rámci nejrůznějších regulací a daní si to ale zdražujeme sami.

V případě pohonných hmot je to už opravdu na pováženou, jelikož půjde už o třetí daň, která na ně bude v České republice uvalena. Z každého litru už teď platíte přibližně polovinu ceny za DPH a spotřební daň. Nově to tedy bude ještě horší.

Čtěte také: Od července vám na některých televizích přestanou fungovat oblíbené pořady. Tyto typy vás zradí

Jak se ukazuje, EU myslí boj proti vozům se spalovacím motorem stále velmi vážně. Vypadá to, že nechce pouze zakázat výrobu nových od roku 2035, ale do té doby znechutit jejich užívání i všem, kteří už nějaké vlastní. Do značné míry se tak začíná hroutit představa o tom, že budete moci vůz používat i desítky let po zákazu prodeje nových.

Foto: Shutterstock, zdroje: Euractiv, MPZV

2 názory u článku “V Česku zdraží benzin a nafta na 50 Kč za litr. Už byl stanoven termín, kdy to začne platit

  1. Tohle může vymyslet jen banda vyšinutých idiotů.

  2. Evropská unie Cítí že je před smrtí. Proto kope kolem sebe. Špatným hospodařením nadělají dluhy A myslí si že to lidi zaplatí. Blíží se konec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *