23/07/2024

V posledních letech jsme byli svědky rostoucí popularity tepelných čerpadel, zejména v době energetické krize, která se začala projevovat kolem roku 2022. Mnoho lidí se rozhodlo pro tuto alternativu, ať už v rámci novostaveb, nebo jako náhradu za tradiční způsoby vytápění. Přestože tepelná čerpadla mohou za správných podmínek účinně šetřit energii, ne vždy se ukážou jako nejlepší řešení.

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo pracuje na principu přeměny skupenství média, které nasává nebo vydává energii při změnách tlaku. Toto zařízení je schopné vygenerovat více energie, než je do něj vloženo, ale pouze za určitých podmínek. Základem účinnosti je malý rozdíl teplot mezi zdrojem a výstupem tepla.

Proč tepelná čerpadla někdy zklamou?

Významným problémem se stává zimní období, kdy efektivita tepelného čerpadla klesá s rostoucím rozdílem teplot. V extrémních případech může dojít k situaci, kdy čerpadlo pracuje převážně jako elektrický přímotop s vysokou ztrátovostí. Tento problém je častější u řešení vzduch-vzduch, zatímco systémy s hlubinným vrtem mají stabilnější výkon i v zimě.

Trable s radiátory

Instalace tepelných čerpadel do domů s radiátory často končí neúspěchem. Na rozdíl od podlahového vytápění, které předává teplo pomalu a na velké ploše, radiátory potřebují pro efektivní vytápění vyšší teploty. To může vést k vyšším provozním nákladům a v konečném důsledku k návratu k tradičnímu topnému systému nebo ke zvýšenému využívání elektrických přímotopů.

Foto: Shutterstock

Ekonomické dopady

Mnoho majitelů se setkává s vysokými náklady, které mohou tepelná čerpadla přinést, zvláště pokud nezmění způsob vytápění v domě. Volba mezi nízkou teplotou doma nebo vysokými účty za elektřinu může být frustrující a ekonomicky náročná.

Rizika spojená s dotacemi

Dalším aspektem, na který je třeba si dát pozor, jsou dotace na pořízení tepelných čerpadel. Tyto mohou sice na první pohled působit lákavě, ale často jsou spojeny s nevýhodnými závazky, které mohou omezit možnosti návratu k původnímu řešení.

Tepelná čerpadla nabízejí mnoho výhod, ale je důležité pochopit, v jakých podmínkách mohou efektivně fungovat. Informovanost a pečlivý výběr systému jsou klíčové k zajištění, že investice do tepelného čerpadla skutečně přinese očekávané úspory.

Foto: Shutterstock, zdroj: tzb-info, Schhlieger

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *