23/07/2024

Předčasný důchod byl donedávna velmi oblíbeným způsobem, jak odejít do penze o několik let dříve, než vznikne standardní nárok. Došlo to dokonce tak daleko, že lidé toho využívali skutečně masově, a stát musel zasáhnout zpřísněním podmínek. Dnes už to tedy tak jednoduché není, ale zároveň tu máme stovky tisíc penzistů v předčasném důchodu.

Jen omezená práce

Ti si to možná malovali trochu jinak, než jaká je realita. Mnozí se totiž domnívali, že půjdou do předčasného důchodu, a k tomu navíc ještě budou pracovat třeba na poloviční úvazek. Jenže něco takového není absolutně možné.

Zatímco lidé, kteří pobírají standardní důchod, pracovat mohou prakticky bez jakéhokoliv omezení, v případě předčasného důchodu to nejde. Existuje jen pár výjimek, které spojuje to, že danou činností nesmí vzniknout účast na sociálním pojištění.

To znamená, že můžete vykonávat pouze práci na dohodu o provedení práce, která vám nepřinese více než 10 tisíc korun měsíčně. Dále je potom možné dělat práci malého rozsahu, kdy příjem nepřesáhne 4000 korun měsíčně.

Peníze budete vracet

Pakliže byste se přeci jen v předčasném důchodu rozhodli pracovat ve větší míře, je to sice možné, ovšem je nutné informovat Českou správu sociálního zabezpečení, která vám pozastaví výplatu důchodu. Následně potom můžete pracovat bez omezení. Návrat už ale není možné. O obnovení výplaty si potom požádáte až tehdy, kdy budete mít nárok na standardní penzi. O tu ale nepůjde, reálně budete stále pobírat předčasný důchod se všemi jeho omezeními.

Bohužel se ale stává, že lidé tyto podmínky neznají, a následně vykonávají práci při předčasném důchodu. Jakmile se na to ale přijde, bude muset vyplacené peníze vracet. A výplata důchodu mu bude pozastavena. Bude z toho tedy mít poměrně velkou polízanici.

Čtěte také: Důchodce v Česku čeká velká změna. Důchod jim bude chodit úplně jinak, ještě to ale netuší

Nepleťte si to ale s předdůchodem, což není dávka poskytovaná ze státního sociálního systému, nýbrž produkt penzijního spoření. Ten tedy může klidně čerpat a přitom pracovat.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *